RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD ile IŞİD Rakka İçin Anlaştı

5 CIA ajanı ve YPG’liler, IŞİD’le Rakka’nın boşaltılması için 10 gün pazarlık yaptı. Görüşmeler sonucunda taraflar anlaşmaya vardı

ABD ile IŞİD Rakka İçin Anlaştı
31.05.2017 © RAST HABER

ABD Savunma Bakanı James Mattis, mayıs ayında bir televizyon kanalında, dünyanın en kanlı örgütü IŞİD ile savaşın “hızlandığını” ve “imha taktikleri”nin uygulanmaya başladığını açıklamıştı. Ancak sahadan gelen bilgiler Bakan Mattis’in söylediklerinden farklı olduğunu gösteriyor.

Türkiye Gazetesinden Çetiner Çetin’in haberine göre, ABD, daha önce 7 defa ertelenen Rakka operasyonu için Merkezi Haberalma Teşkilatı ajanlarını görevlendirdi. Rakka’yı kurtarmak için terör örgütü PKK/PYD ile yola devam kararı alan ABD’nin görevlendirdiği 5 CIA ajanı, bir başka terör örgütü YPG’lilerle bir araya gelerek IŞİD militanlarıyla Rakka’nın boşaltılması için görüşmeye başladı. 

ABD-YPG KORİDORU AÇTI

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) içindeki YPG’lilerle IŞİD arasında yapılan 10 gün süren görüşmelerde taraflar anlaşmaya vardı. IŞİD militanlarının silah bırakmaları hâlinde Rakka’nın güneyine doğru bir koridor açılmasına izin verildi. Örgüt militanlarının iki bölgeye nakillerinin sağlanacağı garantisi üzerine IŞİD, Rakka’yı boşaltmaya başladı. Ancak IŞİD militanlarının Rakka’dan Palmira’ya gitmek için ABD ve YPG ile anlaştığını öğrenen Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı kaynakları “Suriye’deki Rus askerleri bunun önüne geçmek için tedbir aldı” dedi. Bunun ardından Rakka’dan yola çıkan 120’den fazla IŞİD militanının bulunduğu konvoyu Rus savaş uçakları bombaladı. Saldırıda IŞİD militanlarının hepsi öldü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • bahadir yuksel ;

    Ypg pyd işid her zaman beraberlerdi şimdi değil abd NATO ülkeleride beraberce .Suriye İran hizbullaha karşı savaş içindeydiler rabbime Hamd olsun yenildiler…Rusya ikili oynuyor Amerika dan hiç farkı yok

    31.05.2017 13:24
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER