RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD Irak-Suriye Güçleriyle Sınırda Karşılaşmak İstemiyor

Irak-Suriye sınırına ulaşan Iraklı ve Suriyeli birlikler, ABD’nin tüm çabalarına rağmen sonuç elde ettiklerini vurguluyorlar.

ABD Irak-Suriye Güçleriyle Sınırda Karşılaşmak İstemiyor
20.06.2017 © RAST HABER

Suriye ordusu ve müttefiklerinin Irak-Suriye sınırına ulaşması ve ABD-Ürdün destekli ÖSO’cuların Deyrezor’a ilerleyişini kesmesi, Suriye sahasında son zamanlardaki en kritik gelişme olarak öne çıktı.

Al Monitor‘dan Ali Hashem’e konuşan Şam’daki müttefik operasyon odasından bir görevli, bir ülkenin kendi toprakları üzerinde kontrol sağlamasının doğal olduğunu, Suriye ordusu ve müttefiklerinin sınıra ulaşmasının yasal ve mantıklı olduğunu belirtti.

Yetkili, egemen bir devletin kendi sınırından uzak durması yönündeki çağrıların gülünç olduğunu da kaydederken, “Sınırda ABD’nin adımlarını ve önlemleri bizim için sürpriz değil” dedi.

Bölgedeki Amerikan adımlarını izlediklerini belirten yetkili, “Gerçekçi olmak gerekirse, sahadaki asker sayılarına bakılırsa, direkt karşı karşıya gelişler istemiyorlar” diyerek, daha çok hava saldırıları ve topçu atışlarına dayandıklarını kaydetti.

ABD’nin bölgede güvendiği militanlar için “Yanlış insanlara oynuyorlar” diyen yetkili, ABD destekli güçlerin İran-Irak-Suriye güçleriyle savaşamayacağına dikkat çekti ve bu güçlerin Suriye ve müttefiklerinin tecrübesine ve kararlılığına sahip olmadığını hatırlattı.

Yetkili, her zaman Amerikan İHA’larının gözetiminde olduklarını bildiklerini, ancak şu anda Irak sınırına ulaşma meselesinin geride kaldığını ve ABD’nin yenildiğini belirtti.

“Askeri perspektiften bakılırsa, bizi yenmek için kara gücüne ihtiyaçları var. Ve bu kuvvetlere sahip olmadıklarını biliyorlar” diyen yetkili, İran’ın Suriye’ye yardım etmesinin “Şii hilali” ile alakalı olmadığını, İran’ın tüm Müslümanları ve Hıristiyanları koruduğunu söyledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER