RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Amerika’nın Suriyeli Kürtlere Silah Vermesinin Ardındaki Plan

Amerika’nın Suriyeli Kürtlere Silah Vermesinin Ardındaki Plan
03.06.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Uluslararası konular uzmanına göre, Washington Suriye’nin Kuzeyinde bir üs kurmaya çalışıyor. Bu üs başlangıçta bir geçiş ya da temsili olabilir ve daha sonra Amerika’nın üssüne dönüşebilir.

Uluslararası konular uzmanı Ferşit Bakıriyan Tasnim’e verdiği röportajda Rakka operasyonu öncesinde Trump’ın Pentagon’a verdiği emirle Suriye’deki Kürtlere başlayan silah yardımı konusunda, Washington’un Suriye’nin Kuzeyinde bir üs kurma peşinde olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

Trump Amerikan savaş aracının bir fenomeni, canlandırıcısı ve geri dönüşüdür. Merkel de geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Avrupa hesabını Washington’dan ayırmalıdır ve artık Amerika’ya güvenmemelidir. Çünkü Amerika savaş çıkarma peşindedir, ifadelerini kullanmıştı.

Bakıriyan daha sonra Washington’un Suriye’deki Kürtlere yardım etmeye devam etmesine işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: Kuzeydeki Kürtler ileri teknolojili silah ve teçhizatlara sahiptir öyle ki bu teçhizatlar belki de Türkiye’nin bile elinde dahi bulunmuyor. Bu herçek Amerika’nın hedefinin IŞİD değil de bölgede bir üs kurmak olduğunun göstergesidir. Bu üs başlangıçta bir geçiş ya da temsili olabilir ve daha sonra Amerika’nın üssüne dönüşebilir.

Uluslararası konular uzmanı açıklamalarının devamında Ankara’nın NATO’dan uzaklaşmasına değinerek şu ifadeleri kullandı: Türkiye Müslüman olması ve güç kazanması sebebiyle bu birlik için bir tehlike oluşturabilir. Bu nedenle Almanya Türkiye’deki İncirlik Üssü’den çıktığını açıkladı. Türkiye silah üreticisi olması dolayısıyla NATO için uygun bir üye olamaz. Bu ülkede üretilen silahlar Türkiye’nin İslamcı, halefi… gruplarla olan yakınlığı nedeniyle bir çeşit tehlike oluşturabilir. Bu nedenle Amerika Türkiye’nin çevresine üsler kurmaktadır. Bu üsler Amerika için NATO’nun üslerinden daha önemlidir.

Uluslararası konular uzmanı açıklamalarının devamında Amerika’nın NATO’da örgütsel hareket ettiğine ve bu nedenle büyük manevralar yapamadığına işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: Washington NATO üyesidir; ancak şuanda NATO’nun harcamalarını başka ülkelere yüklemeye çalışıyor. Amerika Suriye’nin Kuzeyinde bir grubu alışılmadık bir savaşa soktuğunda, bu birkaç hedef taşıyabilir. İlk olarak kendisi için yeni bir üs kurmak ve yine bu üsler NATO üslerine karşı tehdit oluşturabilir. Bu tehdit Trump için kazanç kaynağı demektir.

Bakıriyan son olarak gündeme gelen Arap NATO’su ile ilgili olarak şunları söyledi: Suudi Arabistan şuanda silah ticareti yapılan bir üsse dönüştü. Bu durum bir çeşit İran ve Şii düşmanlığı taşımaları nedeniyle sahte bir güvenlik oluşturmalarına neden oldu. Suriyeli Kürt gruplar da şuanda Türkiye’nin menfaatleriyle uyuşmamaktadır; ancak bu gruplar gelecekte tüm bölge için tehlike haline gelecektir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • mümin ;

  Bismillah
  Bazı küstah ülkelerin Şii(Ehlibeyt takipçiliği) düşmanlığı ve dünya ve ülkelerinin güç ve ekonomisiyle bağdaşmayan yanlış idealleri yüzünden kaos ta ABD ye destek çıkılmış oldu ve abd nin stratejisine hizmet edilmiş oldu. Yani müstahak kimilerine lakin büyük oynayanların kötü senaryolarının kurbanı türk-kürt-yezidi-arap vb sivilleri oldu. Allah zalimlere lanet etsin.
  Ve sallallahu ala seyyidina Muhammed ve Alihi Muhammed ve Şahı Velayet accil ferecehum!

  03.06.2017 12:49
 • EBU HUSEYIN ;

  ABD için Türkiye şu an İrandan daha tehlikeli, çünkü iran için araplar düşama şia olduğu için, Amarika bunu arpalara kullandı ve araplarda bunu bal gibi yuttu. Fakat Türkiyey karşı ne kullancak ?
  Şia diyemez çünkü sunni o zaman ırkcılık kozunu kullanacak, km var piyasada buna balıklama atlıyacak ?
  TABİKİ KÜRTLER.
  ABD KÜRTLERİ TURKİYE İLE SAVAŞ TIRMAK İÇİN HAZIRLIYOR. BU SAVAŞ ONLARIN DEDİĞİ GİB EŞİT GÜÇTE BİR SAVAŞ OLACAK. TABİ AVRUPA KÜRTLER POLİTİK SİSYASİ DESTEK VERECEK ÇÜNKÜ TÜRKİYE AVRUPAYIDA RAHATIZ EDİYOR.
  TÜKİYENİN YAPACAIĞI EN AKILI POLİTİKA
  İRAN SURİYE REJİMİ RUSYA IRAK İLE BİRLİK PAKTI KURMAK OLACAKTIR. YOKSA TÜRKİYENİN İŞ ÇOK ZOR.

  04.06.2017 01:36
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER