RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Arabistan ve Katar Arasındaki Gerilime Amerika da Katıldı

Amerika Hükümeti, Katar ve Arabistan arasında daha önce benzeri görülmemiş çatışma ve gerginliklerin içine girdi ve Katar’a karşı Riyad tarafını tuttuğunu açıkladı.

Arabistan ve Katar Arasındaki Gerilime Amerika da Katıldı
01.06.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Dina Powell şu ifadelerde bulundu: ‘Katar, Amerika Başkanı Donald Trump’ın katılımıyla Riyad’da düzenlenen son liderler toplantısındaki anlaşmalara bağlı kalmalıdır.’

Powell, Weekly Standard Dergisinde yayınlanan son konuşmasında şunları söyledi: ‘Riyad’da terörizmle mücadele merkezinin oluşturulması anlaşması, terör örgütlerine mali destek sağlanmaması konusundaki anlaşmaların en üst düzeyini kapsamaktadır.

Amerika Hazine Bakanlığı bu anlaşmaya göre ve Körfez Arap ülkelerinin iş birliği ile, herkesin bu anlaşmada verdiği sözleri uygulayıp uygulamadığını denetleyecektir.

Katar Hükümetini bu anlaşmayı imzalamaya yöneltmek Amerika’da bizim için büyük bir başarıydı. Arap Yarımadasındaki küçük bir emirlik olan Katar, her zaman terörizmle mücadele karşısında alınan her türlü önleme meydan okumuştur.

Mutabakat Zaptının önemi şudur, Katar olmak üzere herkes onu imzalamış ve bu mutabakatın ayrıntılarını kabul etmiştir ve onlar bu ayrıntıların terörizmi destekleyen herkesin cezalandırılması olmak üzere onların sorumluluklarını belirlediğini bilmektedir.’

Katar Hükümetinin Resmi Haber Sitesinde bu ülkenin Emirinden naklen yer alan konular ışığında, Katar ve Arabistan arasında bu günlerde benzeri görülmemiş çatışmalar ve gerginlikler yaşanmakta ve iki tarafın medyası da birbirlerine saldırmaktadır.

Katar Hükümeti bu haber sitesinin siber saldırılarına maruz kaldığını ve yayınlanan açıklamaların Katar Emirine ait olmadığını açıkladı ama Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, bu açıklamaları reddetti.

Bu gerginlikler, bazı Arap ve İslam ülkeleri liderlerinin Trump’ın katılımı ve Arabistan’ın ev sahipliği ile Riyad’da düzenledikleri toplantıdan birkaç gün sonra başladı ve Kuveyt Hükümeti arabuluculuk girişiminde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • Hamza Aslan ;

  İbn Ömer’den rivayet edildiğine göre, Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
  .
  “Ey Allah’ım! Şam’ımızı bize hayırlı ve uğurlu kıl. Allah’ım! Yemen’imizi de bize hayırlı ve uğurlu kıl.”
  Orada bulunan ashap, “Necd’imizi de ya Resulullah!” dediler. Peygamber (s.a.v) tekrar, “Allah’ım! Şam’ımızı ve Yemen’imizi bize hayırlı ve uğurlu kıl.” dedi. Ashabın üçüncü defa demesi üzerine Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
  “Felaket ve musibetler, fesat ve dinsizlik oradadır (Necd’dedir) ve oradan Şeytan’ın boynuzu doğacaktır.”
  [Sahih-i Buharî, el-İstiska: 26, No: 990,1/351]
  Not: Necd; Arabistan’da Suud ailesinin yaşadığı ve Vahhabîliğin ilk harekete geçip hâkimiyet kurduğu bölgenin adıdır. Allah’ın laneti, bizzat asil İslam’ı hedef alan İngiliz üremesi Suudların üzerine olsun!…

  01.06.2017 14:07
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER