Astana-6'nın Gündemi İdlib

  • GİRİŞ13.09.2017 15:47:11
  • GÜNCELLEME13.09.2017 15:47:11
Astana-6'nın Gündemi İdlib

Rasthaber - Kazakistan'ın başkenti Astana'da bugün başlayan 6. tur görüşmelerde Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentinde kurulması planlanan 4. ve sonuncu gerilimi azaltma bölgesi gündemin en önemli maddesi olacak.

Suriye'deki ateşkesin garantörü olan Rusya, Türkiye ve İran'dan üst düzey yetkililer ile Suriyeli hükümet ve muhalefet temsilcilerinin katılacağı görüşmeler, bugün yapın çalışma grubu toplantısıyla başladı ve 15 Eylül Cuma günü sona erecek.

Rusya, Türkiye ve İran'dan askeri yetkililerin gerçekleştirdiği çalışma grubu toplantısına BM'den bir heyet de katılıyor.

İDLİB İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Suriye'de bugüne dek güneyde Ürdün sınırında, Doğu Guta'da ve Humus'un kuzeyinde olmak üzere üç gerilimi azaltma bölgesi kuruldu.

Dördüncü gerilimi azaltma bölgesinin İdlib'de kurulması için görüşmeler devam ediyor.

'ANLAŞMANIN İMZALANMASI BEKLİYOR'

Sputnik'e konuşan bir kaynak, 6. tur görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasının beklendiğini söyledi.

İdlib'de gerilimi azaltma bölgesi kurulmasına ilişkin anlaşma da dahil olmak üzere bir dizi belgenin imzalanmasını beklediklerini de kaydeden kaynak, bunun için tüm ön koşulların sağlandığını ifade etti.

'BİR SONRAKİ ADIM SİYASİ ANLAŞMA OLACAK'

Kaynak, görüşmelerin başarıyla sona ermesi ve tüm anlaşmaların imzalanması halinde bir sonraki adımda siyasi anlaşmaya ihtiyaç olacağının altını çizdi.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun