Kudüs Filistin’in Ebedi Başkentidir

  • GİRİŞ07.12.2017 18:04:24
  • GÜNCELLEME07.12.2017 18:04:24
Kudüs Filistin’in Ebedi Başkentidir

Rasthaber - Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı başta olmak üzre bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı'nın Kudüs kararına sert bir şekilde tepki gösteren Nasrallah’ın konuşmasından satır başları:

İslam dünyasında herkes ve her kurum tavrını göstermelidir.

Biz büyük sorunla, sonu belli olmayan olaylarla karşı karşıyayız.

Protesto ile basın toplantısıyla ne olacak ki denmemeli daha fazlası yapılmalı.

Amerika yönetimi bizim baskılarımızla mı geri atacak dememeli, çaba göstermeliyiz.

İsral’in Kudüs’ü ilelebet başkenti kabul etmemesi için mücadele etmelyiiz.

Her türlü normalleşme, Kudüs’e yapılan en büyük ihanettir. Barış görüşmelerine adım atanlar tamamen ilişkiyi kesmelidir.

Trump bu kararından vazgeçmelidir. İslam Birliği Teşkilatı; Kudüs’ün Filistin’in bağımsız ve ebedi başkenti olduğuna dair karar alabilir.

Diğer bir konu ise Filisti’nin önde gelen liderlerinden çoğusu intifada çağrısında bulundular ve biz bunu destekliyoruz. Biz sadece Filistin’e sorumluluk yüklemek istemiyoruz, diğer ülkelerden maddi manevi destek bekliyoruz.

Amerika kongresi bir karar almıştı hatırlarsanız şehit ailelerine maaş verileceğine dair ve bunu askıya almıştı Amerika bunu onayladı. Verebilecek en doğru karar Filistnin ebedi başkenti Kudüs’tür.

Hasan Nasrallah; “Balfour Deklerasyonu’ndan 100 yıl geçmesine rağmen bugün karşımızda yeni bir Balfour Deklerasyonu'nun olduğunu hissediyoruz” dedi.

Arap devletlerinin tek bir sesle bu kararın değersiz olduğunu haykıracaklarını belirten Hasan Nasrallah, “Siyonist Rejim liderleri, uluslararası sözleşmeler, antlaşmalar ve uluslararası topluma saygı göstermemektedir” ifadesini kullandı.

Seyyid Hasan Nasrallah, Tramp bu kararla Kudüs’ün kontrolünü tamamen Siyonistlere teslim ettiğini açıklayarak, “Siyonist Rejim bu kararın ardından Kudüs’te Yahudileştirme politikasının yanı sıra işgal altındaki Filistin topraklarında yeni konutların inşasına ivme kazandıracaktır” değerlendirmesini yaptı.

“Trump’ın son kararına karşı sessiz kalmak birçok tehlikeye neden olablir. Bunların en önemlisi ABD’nin Arap dünyasının tüm kaderini eline geçirmesidir” diyen Hasan Nasrallah, “Görünüşe göre, dünya ülkelerinin yanı sıra tüm Arap ve İslam ülkeleri ABD’nin bu kararına sert bir şekilde tepki gösterdiler” diye konuştu.

Şunu unutmamalıyız ki, Trump hiç kimse ve uluslararası toplumun iradesine saygı göstermemektedir. Dün akşam gördüğümüz şey, Tramp tarafından Siyonist Rejim'in lehine atılan adım ve bilakis tüm dünyaya karşı yapılan bir hakaretti. Bu karar, yüz milyonlarca Müslüman ve Hıristiyan’ın duygusunu incitti.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun