Yargı Kararını Yakmaya 6.5 Yıl Hapis Cezası

 • GİRİŞ14.09.2018 09:43:43
 • GÜNCELLEME14.09.2018 09:43:43
Yargı Kararını Yakmaya 6.5 Yıl Hapis Cezası

Rasthaber - İran'da Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın  yardımcıları ve yakınlarına yönelik tutuklama ve yargılamaların devamında İsfendiyar Rahim Meşai ve Ali Ekber Cevanfikr de ağır hapis cezalarına çarptırıldılar.

Meşai geçen Mart ayında Ahmedinejad'ın yardımcılarından Hamid Bekai hakkında verilen mahkeme kararını adaletsiz niteleyerek İngiliz Elçiliği önünde yaktığı için  ülkenin iç ve dış güvenliğini tehdit ettiği suçlamasıyla tutuklanmış, altı ay  yargısız tutuklu tutulmuş, iddianame verilmeden  ve avukatlarının  hazır bulunmadığı bir celsede muhakeme edilmişti. 

Bugün açıklanan mahkeme kararına göre yukarıda değinilen eyleminden dolayı 5 yıl, devlet aleyhinde propaganda suçundan 1 yıl ve  yargı organı başkanını eleştirdiği için 6 ay ve toplam 6 buçuk yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Ali Ekber Cevanfikr ise mahkeme kararını yakma eylemi sırasında Meşai'nin yanında bulunmak suçundan dört yıl hapis cazasına mahkum edildi.

Geçen bir yılda Ahmedinejad'a yakın onlarca gazeteci, aktivist ve sampatizan sosyal medyada   ulusal güvenliğe aykırı  eylem suçlarıyla tutuklanmış ve çeşitli cezalara mahkum edilmişlerdir.

Yorumlar4

 • Urfalı 7 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın başka her yerinde olduğu gibi İranda da yargı herkesi muhakeme edebilir ve etmelidir, bunun istisnası olamaz, ama bu yargılama şeffaf olmalı, şüpheye yer verilmemeli, bazı çevreleri devre dışı bırakmak için araç haline gelmemelidir.
 • Abdurrahman 7 ay önce Şikayet Et
  Her ülkede olduğu gibi İranda da belli düzeylerde iktidar için rakip grupların olması normaldir. Her ne kadar bizim için üzücü olsa da bu bir gerçek. Ancak yargı organının bu çekişmelere alet olmaması gerekir, diye düşünüyorum.
 • EBU HUSEYIN 7 ay önce Şikayet Et
  Ne oluyor Iranda ? Bir temizlik var ama hangi yonde ?
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Buyrun iran dewletinin adaletine!!bu insanlar ülkelerine gönül wermiş kişiler nedir bu cezalar??yakışmadı sana ey iran
Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun