İran'dan Avrupa'da Yoğun Diplomatik Temaslar

  • GİRİŞ14.09.2018 09:38:42
  • GÜNCELLEME14.09.2018 09:38:42
İran'dan Avrupa'da Yoğun Diplomatik Temaslar

Rasthaber - İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Özel Danışmanı Cabiri Ensari, bazı AB ülkelerine gerçekleştirdiği ziyareti değerlendirdi.

Cenevre'de gerçekleşen “Suriye İçin Anayasa Komitesi Toplantısı”na değinen Cabiri Ensari, bu toplantının ikinci turunun yapıldığını hatırlatarak, “Bu görüşmelerin amacı bir an evvel söz konusu komitenin oluşturulmasına yardımcı olmaktır” dedi.

Cabiri Ensari görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, “BM heyeti ile yakın temaslarını sürdüren Garantör ülkeler İran, Türkiye ve Rusya heyeti Anayasa Komitesi'nin nihaileşmesi için bir sonraki turun hazırlığının başlatılmasına karar verdi. Yeni turda komiteyle ilgili kalan mesleler ele alınacak” ifadesini kullandı.

Cabiri Ensari açıklamasında, “Umarım Suriye Anayasası Komitesi’nin yakında yürürlüğe girmesiyle birlikte Şam hükümeti ve muhalifler arasında diyalog için bir platform sağlanır. Ayrıca Suriye halkının seçimle kendi kaderini belirlemesi için yeni bir yol açılmasını temenni ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İran devlet televizyon kanalına röportaj veren Cabiri Ensari Belçika'nın başkenti Brüksel’e yaptığı ziyaret hakkında şunları kaydetti: Burada, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilci Yardımcısı Helga Schmidt ile bir araya gelik. Görüşmede bölgesel meseleler özellikle Yemen ve Suriye'deki krizin son bulmasını konuştuk. Bunun yanı sıra İran ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri de ele aldık.

Hüseyin Cabiri Ensari, İran’ın BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths’in elde ettiği başarılarında olumlu rol oynadığına dikkati çekerek, Tahran’ın bu konuda olumlu etkinliğini sürdüreceğini kaydetti.

İranlı yetkili, “ Bu görüşmede Avrupalı tarafa Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon güçlerinin askeri zaferi şart koştuğu takdirde Yemen kirizinin son bulmasının mümkün olmayacağını bildirdik” diye konuştu.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun