Suriye'den Kimyasal Silah Uyarısı

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi, Şam'ın kimyasal silahların her türlü kullanılmasını kınadığını vurguladı.

  • GİRİŞ08.11.2018 10:25:45
  • GÜNCELLEME08.11.2018 10:25:45
Suriye'den Kimyasal Silah Uyarısı

Rasthaber - Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Konseye üye Batılı ülkelerin, Suriye halkına karşı işlediği suçları örtmek ve yine terörist grupların suçlarını örtmek için Birleşmiş Milletler platformlarını şantaj aleti olarak kullanmaya devam ettiklerini belirtti.

Sözde “Uluslararası Koalisyon” kuvvetlerinin bombardımanları sonucunda Rakka şehrinde toplu mezarların keşfinin şehit sayısını 4000’e çıkardığını ve bu koalisyonun hakikatini ve barbarca suçlarını açığa çıkardığını belirten Caferi, Suriye’nin Güvenlik Konseyini Uluslararası Koalisyonun suçlarını durdurması, bu suçlarla ilgili uluslararası soruşturma düzenlemesi ve kendi toprakları üzerinde meşru olmayan Amerikan ve diğer yabancı kuvvetlerin düşmanca varlıklarını sona erdirmesini bir kez daha talep etti.

Suriye’nin kitle imha silahlarının imha edilmesi konusuna yönelik bağlılığını belirten Caferi, Suriye’nin 2003 yılı sonunda Güvenlik Konseyi üyeliği esnasında Ortadoğu bölgesinin bu silahlardan arındırılması için inisiyatif sunduğunu ancak Amerikan heyetinin bu karar tasarısının öne sürülmesi halinde veto kullanmakla tehdit ettiğine dikkat çekti.

Caferi, Suriye’nin işgal rejimi İsrail'in silahların yayılmasını önleme anlaşmasına katılmakla bağlayıcılığına çağrı yaptığına dikkat çekerek, bütün nükleer tesislerinin ve nükleer aktivitelerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı denetimine girmesini talep etti.

Caferi, Suriye’nin Kimyasal Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşmasına katılmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek, Suriye’nin bu konuda olumlu, şeffaf ve esnek bir şekilde işbirliğine özen gösterdiğini söyledi.

Caferi, bugün Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağıran ülkelerin aynısının terörist grupların zehirli kimyasal maddeler elde etmesini kolaylaştırdığına ve bu terörist grupların bu zehirli maddeleri Suriyelilere karşı kullandıklarını vurguladı.

Bazı Batılı ülkelerin Suriye hükümetini suçlamak için terörist grupları İdlib’te kimyasal kullanmaya kışkırttığını, aynı Han Şeyhun hadisesinde olduğu gibi terörist grupların kurtarma girişiminde bulunduğunu söyleyerek, Suriye’de kimyasal kullanımı ile ilgili Gerçekleri Ortaya Çıkarma heyetinin çalışma şartlarını ihlal ettiğini ve soruşturmalarında şeffaflıktan uzak kaldığını söyledi.

Caferi, Suriye’nin Güvenlik Konseyi’nin terörist örgütleri destekleyen barındıran ve finanse eden, kimyasal silah edinmelerini kolaylaştıran ülkeler hakkında herhangi bir icraat almamasını garipsediğini dile getirdi.

Caferi, Suriye’nin Güvenlik Konseyi’ni İdlib kırsalı Termanin Beldesinde içinde patlayıcı yanı sıra, sıvı klor varilleri ihtiva eden Türk, İngiliz ve Çeçen uzmanların komutası altında olan teröristlere ait laboratuvarda büyük bir patlamanın meydana geldiğini bildirdiğine dikkat çekti.

Suriye’nin insanlığa karşı suç olması itibariyle herhangi bir kimyasal silahın kullanımı veya kitle imha silahlarının herhangi türünü kınadığını söyleyen Caferi, Suriye Arap Ordusunun aslen artık elinde de olmayan herhangi kimyasal silahı kullanmadığını bir kez daha yineledi.

Yorumlar1

  • Feyzullah Güney 4 ay önce Şikayet Et
    Hem Suriye’deki terörist grupların işlediği cinayetlerin üstünü örtmek ve hem de onlara yardım ettikleri için “ ASIL SUÇLU” konumunda olan KATİL İSRAİL, ABD ve AB ülkeleri çığırtkanlık yaparak ve ellerindeki medya gücünü de kullanarak suçlarını örtmek istemektedirler. Üstelik de kimyasal silahları da teröristlere kendileri verdiği halde. Eğer Kimyasal silahları Suriye rejimi kullanmış olsaydı, BM Güvenlik Konseyi üyesi, ABD ve AB, uluslararası soruşturma kurulu kurar veya BM’i harekete geçirir, iddiasını kanıtlardı. Kaldı ki, Irak’ın İran İslam Cumhuriyetine saldırdığı yıllardan beri tam 40 yıldır İran İslam Cumhuriyeti’nin Liderleri Nükleer ve Kimyasal silahların imha edilmesini ve imalatının yasaklanması defalarca teklif ettiler, AMA İKATİL İSRAİL, ABD ve bir kısım AB ÜLKELERİ BU TEKLİFİ KABUL ETMEDİLER: Türkiyeli Müslümanlar olarak bizim üzüntümüz, teröristlere kimyasal silahları verenlerin başta KATİL İSRAİL, ABD ve AB olduğunu ve 4000 sivili teröristlerin öldürdüğünü bilen Türkiye Devleti ve hükümeti dahil, bir kısım basın mensuplarının Suriye rejimini suçlamasınadır. . ÇARE: Türkiye bu acı gerçeği kabul edip İran, Irak ve Suriye ile bir araya gelerek IŞID, PKK, PYD ve YPG’nin kökünün kazınmasına karar verip son terörist ölünceye kadar birlikte savaşacaklardır.
Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun