Siyonist Rejimin Hain İşgal Planı

Haber kaynakları Cuma günü, Siyonist yetkililerin işgal altındaki Kudüs'te 172 hektar Filistin toprağını ele geçirmeye çalıştığını bildirdi.

  • GİRİŞ12.01.2019 09:45:54
  • GÜNCELLEME12.01.2019 09:45:54
Siyonist Rejimin Hain İşgal Planı

Rasthaber - Siyonist rejim, Kudüs kentindeki İseviye bölgesinde Filistinlilere ait 440 dönüm (her dönüm 2,337 metrekare) ve Tur bölgesinde 300 dönüm toprağına el koymayı planlıyor.  

İseviye bölgesi yerel yetkililerden Muhammed Ebu Hafs, “İki ay önce, Siyonistler bu toprakları ele geçirme planlarını bize bildirdiler.” diye belirtti.

Muhammed Ebu Hafs, siyonistlerin bu alanlara 8 yıldır el koymayı planladıklarını belirterek şöyle konuştu: “İşgalci rejim, bu topraklara el koyulduktan sonra onu milli parka dönüştürmeyi planlıyor.” 

Siyonist medya daha önce de, Tel Aviv rejiminin işgal altındaki Kudüs'ün 10 kilometre güneyinde, Beytullahim şehrinde yeni bir yerleşim yeri kurmakta olduğunu bildirmişti. 

Güvenlik Konseyi 23 Aralık 2016 tarihli 2334 sayılı kararıyla Siyonist rejimin işgal altındaki Filistin'de yeni yerleşim yeri inşası adımlarına son verilmesi çağrısında bulunmuştu. 

Güvenlik Konseyinin bu kararıyla, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki bütün yerleşim yerlerine bir son verilmesi çağrısında bulunuluyor. 

Çin, Fransa, Rusya ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere dört daimi üye içeren 14 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi bu kararın lehine oy kullandı. Sadece eski ABD başkanı Barack Obama'nın temsilcisi ilk defa çekimser oy kullandı. 

Kararda, işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim yeri inşasının "yasa dışı" olarak kabul edilmesine rağmen, Siyonist rejim yalnızca yasadışı yerleşimleri durdurmak yerine aynı zamanda Amerika Devlet Başkanı Donald Trump'ın iş başına gelmesiyle Washington'un Tel Aviv'e çok yönlü destekleriyle inşa sürecini yoğunlaştırdı. 

 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun