BM: 2018 Yılında Yemen'de Her Hafta 100 Sivil Öldü Veya Yaralandı

  • GİRİŞ13.03.2019 07:43:29
  • GÜNCELLEME13.03.2019 07:43:29
BM: 2018 Yılında Yemen'de Her Hafta 100 Sivil Öldü Veya Yaralandı

Rasthaber - Birleşmiş Milletler'in Yemen krizine yönelik en yeni istatistiğine göre, Yemen'deki Suudi koalisyonun başlattığı savaş neticesinde geçtiğimiz yıl haftada yaklaşık 100 sivil öldü veya yaralandı.

El-Arabi haber sitesinin bildirdiğine göre, Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı, geçtiğimiz yıl Yemen'de yaklaşık 5 bin sivilin öldüğünü bildirdi.

Buna göre, ölüm ve yaralanmaların yaklaşık yarısı Yemen'in batısında ve El-Hudeyde kentinde (ülkedeki en büyük dördüncü şehir) meydana geldi. Birleşmiş Milletler'in geçtiğimiz perşembe günü yayınladığı raporuna göre, ölen sivillerin üçte biri çocuklardan oluşuyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı yetkililerinden Volker Türk, bu konuda şu açıklamalarda bulundu: "Yemen halkının büyük bir kısmı gün içinde şiddet altında hayatını sürdürüyor ve birçoğu sürekli korku ve ıstırap içinde yaşıyor ve yaşamaya devam etmek için bir yol arıyorlar."

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan son rakamlar, 2015'den bu yana 5 yaşın altında 85 bin Yemenli çocuğun açlıktan dolayı öldüğünü gösteriyor. 14 milyon Yemenli sivilin de kıtlık riski altında olduğu söyleniyor.

Suudi koalisyonunun, Yemen savaşı sırasındaki hava saldırıları için yaklaşık 9,36 milyar dolar harcadığı bildirildi. 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun