RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Çavuşoğlu: İncirlik Olmaz, Şimdilik Konya’ya Ziyaret Mümkün

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğu, Türkiye’de temaslarda bulunan Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile bir araya geldi. Görüşme Ankara-Berlin hattında yaşanan İncirlik krizi gölgesinde geçti. Bakan Çavuşoğlu, Alman parlamenterlerin şu anda İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaret etmesi yerine Konya’daki NATO üssünde bulunan Alman askerlerini ziyaretinin mümkün olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu: İncirlik Olmaz, Şimdilik Konya’ya Ziyaret Mümkün
05.06.2017 © RAST HABER

İkili görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Sigmar Gabriel’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

• Türkiye Almanya’nın darbe girişimi sonrası yeterinde hızlı tepki göstermediğini söylüyor. Önemli olan duygusal olarak Türkiye’nin yanında olmak. Darbe girişimlerine tahammül edilemez.

• PKK 1993’ten bu yana yasaktır. Bu çok geçerli bir nedenle olmuştur. PKK sadece Türkiye’de değil Almanya’da da suç işleyen bir örgüttür. Türkiye’nin PKK konusunda bize soru sormasını anlıyorum. Başka şeyler yapılamaz mı? Tüm enstrümanları değerlendireceğiz.

• Konya’daki NATO üssüne ziyaret konusunda prosedürü önümüzdeki günlerde masaya yatıracağız. Türk tarafına Almanya’nın bu durumu (İncirlik) sürekli çatışma konusu yapmak istemediğini anlattık.

• İncirlik ziyaretinin mümkün olmamasından üzüntü duydum. Bizim bir Parlamento ordumuz var. Her parlamenterin ziyaret ediyor olabilmesi lazım. Buradaki orduyu başka yere kaydırmak ilişkilerin kötüleşmesine yol açar.

•  Gümrük birliği anlaşmasının acilen modernize edilmesi gerekiyor. Vize serbestisi konusunda bilim adamları, iş adamları düzeyinde olmak üzere vize işlemlerini kolaylaştıralım… Bunu konuştuk.

Gabriel toplantıyı izleyen basın mensuplarının sorularına şu yanıtları verdi:

• Çekilme konusunda net bir karar yok. Türkiye’nin kararına saygı göstermek gerek. İç siyaseten Türkiye’nin bize izin veremeyeceğini anladık. Bu konuda parlamentonun vermiş olduğu görev izniyle ilgili görüşeceğiz. Değerlendirmemizden sonra Türk tarafıyla tekrar konuşacağız.

• Tutuklu Alman vatandaşların üzerinde durduk. Ben nasıl ilerlenebileceğine dair önerilerde bulundum. Türk mevkidaşım bu önerilerin gerekli yerlere ileteceğini söyledi.

• Darbe girişimi şüphelileri için çok net delillere ihtiyacımız var. Mevkidaşıma iltica başvuruları için şunu söyledim. İltica başvuruları için bağımsız bir kurum var ve buna mahkemeler karar veriyor.

• Deniz Yücel’le ilgili suçlamalar gazetecilikle ilgili değil, terörle ilgili. Nasıl ki Almanya’da bağımsız mahkemeler varsa, bizim mahkemelerimiz de soruşturmayı sürdürüyor. Gizli servisler gazetecileri ajan olarak kullanıyor.

• PKK’nın Almanya’daki faaliyetleri devam ediyor. Teröre destek için buradan ikna ettikleri insanları dağlara da götürüyorlar. Aynı şekilde finansal destek için faaliyetlerini sürdürüyorlar. Orada yaşayan vatandaşlarımızdan zorla para topluyorlar. Her düğünde para topluyorlar. Bir kutu gelin damat için bir kutu da PKK için toplanıyor. PKK hepimize tehdit. Bunlara karşı tedbir alınması gerekiyor. ,

• Aynı şey FETÖ için de geçerli. FETÖ üyeleri için Almanya bir sığınma merkezi olmamalı. Bunların Türkiye’ye iade edilmesi lazım. Bu konuda elimizdeki bilgi, belgeleri Almanya’yla paylaşacağız.

•  Katar meselesi hepimizi üzen bir gelişme. Elbette sorunlar yaşayabilir ülkeler. Ama her şartta diyaloğun devam etmesi lazım. Bu durumun normalleşmesi için elimizden gelen her türlü desteği veririz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER