Türkler Sadece İdlib'de Olacak

  • GİRİŞ14.09.2017 13:17:07
  • GÜNCELLEME14.09.2017 13:17:07
Türkler Sadece İdlib'de Olacak

Rasthaber - Kazakistan'ın başkenti Astana'daki 6. tur görüşmelerine katılan bir yetkili, Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentinde kurulacak gerilimi azaltma bölgesini Rusya, Türkiye ve İran'ın kontrol edebileceğini söyledi.

Sputnik'e konuşan ismi açıklanmayan yetkili, "Gerilimi azaltma bölgesinde muhaliflerin bulunduğu alanı Türkler, hükümet güçlerinin bulunduğu alanıysa Ruslar ve İranlılar kontrol edecek" dedi.

'TÜRKLER SADECE İDLİB'DE OLACAK'

Sputnik'e konuşan bir başka kaynak, söz konusu bilgiyi doğruladı. Kaynak, "Türk güçleri, İdlib'de gözlem faaliyetleri yürütebilir. Bu, sadece İdlib'de geçerli olacak" dedi.

'TÜRKLERİN DAHİL EDİLMESİ EN ZORLU KONULARDAN BİRİ'

Bir diğer kaynaksa, Türkiye'nin gözleme faaliyetlerine dahil edilmesinin 6. tur görüşmelerindeki en zorlu konulardan biri olduğunu kaydetti.

CİDDİ FİKİR AYRILIKLARI VAR

Ankara ve Tahran'ın nüfuz sahibi olmak istemesi nedeniyle İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki bölgeye hangi ülke güçlerinin gönderileceği konusunda ciddi fikir ayrılıkları mevcut.

MEVCUT ÜÇ BÖLGEDE KONTROL RUSLARDA

Şu ana dek güneyde Ürdün sınırında, Şam yakınındaki Doğu Guta'da ve Humus'un kuzeyinde kurulan üç gerilimi azaltma bölgesinde Rus güçleri tarafından gözetiliyor.

6. tur görüşmelerinde taraflar, İdlib'de kurulması planlanan gerilimi azaltma bölgesinin detayları üzerinde duruyor.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun