Gazzelilerin Özgürlük Gemisine İsrail Müdahale Etti

İşgal güçleri, ablukayı kırmak için "Özgürlük Gemisi 2" ile Gazze Limanı'ndan yola çıkan gruba müdahale etti.

  • GİRİŞ11.07.2018 10:14:24
  • GÜNCELLEME11.07.2018 10:14:24
Gazzelilerin Özgürlük Gemisine İsrail Müdahale Etti

Rasthaber - İşgal güçleri, ablukayı kırmak için "Özgürlük Gemisi 2" ile Gazze Limanı'ndan yola çıkan gruba müdahale etti.

Siyonist İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail deniz güçleri, Gazze Şeridi açıklarında ablukayı yaran 8 yolcunun olduğu bir tekneyi durdurdu." ifadelerinde bulundu.

Tekneye müdahale sırasında istisnai başka bir gelişmenin yaşanmadığını söyleyen Adraee, incelemenin ardından teknenin Aşdod Limanı'na çekileceğini belirtti.

Adraee, Gazze'ye deniz tarafından uygulanan ablukanın zorunlu ve hukuki olduğunu, uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler'in de bunu defalarca kabul ettiğini ileri sürdü.

Diğer yandan Gazze'deki Filistin Halk Heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada "Özgürlük Gemisi 2" yolcularının hayatından işgalci İsrail'in sorumlu olduğu belirtildi.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi Sözcüsü Bessam Munasıra da Gazze Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Özgürlük Gemisi 2'nin İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından 12 mil açıkta durdurulduğunu söyledi.

Gazze'de abluka altında yaşayan bir grup Filistinli, "Özgürlük Gemisi 2" ile bu sabah Gazze Limanı'ndan denize açılarak ablukayı delmeyi amaçlıyordu. İsrail güçleri müdahale etmese teknenin Güney Kıbrıs limanına ulaşması planlanıyordu.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun