ABD Türkiye'ye Gümrük Vergisini İkiye Katladı

  • GİRİŞ10.08.2018 19:54:22
  • GÜNCELLEME10.08.2018 19:54:22
ABD Türkiye'ye Gümrük Vergisini İkiye Katladı

Rasthaber - ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile ilişkilerin iyi olmadığını belirterek Türkiye'den ithal edilen alüminyuma yüzde 20, çeliğe yüzde 50 gümrük vergisi açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bayburt konuşmasının ardından Hazine-Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomik sunum yaptığı sırada ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye ile ilgili bir tweet attı:

''Türk lirası bizim çok güçlü dolarımız karşısında hızla aşağı düşerken Türkiye'ye yönelik çelik ve alüminyumda gümrük vergilerinin ikiye katlanması talimatını verdim! Artık alüminyuma yüzde 20, çeliğe yüzde 50 gümrük vergisi. Şu sıra Türkiye ile ilişkilerimiz hiç iyi değil.''

Ardından Beyaz Saray Sözcüsü Lindsay Walters, Trump'ın Ticaret Yasası'nın 232. maddesi uyarınca, yönetimine gümrük vergilerini iki katına çıkarmak için hazırlık yapma talimatı verdiğini açıkladı.

Bu talimatın gerekçesinin ulusal güvenlik olduğunu söyleyen Walters, ''232. madde çerçevesindeki vergiler, ürünleri ulusal güvenliğe zarar verme tehdidi oluşturan belirli ülkelerden yapılan ithalata uygulanır. Ticaret veya başka meselelerle ilgili müzakerelerden bağımsızdır'' dedi.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun