Trump'ın İran Tehdidine Çin'den Yanıt

Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada; Pekin'in Tahran ile münasebetlerinin herhangi bir ülkenin çıkarına zarar vermediğini belirtti.

  • GİRİŞ11.08.2018 09:00:01
  • GÜNCELLEME11.08.2018 09:00:01
Trump'ın İran Tehdidine Çin'den Yanıt

Rasthaber - ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile işbirliği yapan firmaları yaptırım ile tehdit etmesinin ardından Çin'den bir açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada bir kez daha İran ile kendi ticari münasebetlerini savunarak, Çin'in İran ile ticaret ve enerji münasebetlerinin başka hiçbir ülkenin çıkarına zarar vermediğini belirtti.

Çin Dışişleri bu açıklamada; Pekin'in ABD'nin tek taraflı yaptırımlarına karşı olduğunu bir kez daha deklare etti.

Açıklamada; Çin ve İran'ın ticari ilişkilerinin normal, serbest ve şeffaf şekilde ticaret ve enerji alanlarında uzun bir süredir devam ettiği, bu meselenin tamamen mantıklı, haklı ve yasal olduğu bildirildi.

Çin Dışişleri ayrıca, İran ile Çin'in enerji ve ticaret münasebetlerinin BM Güvenlik Konseyi'nin kararnameleri veya Çin'in uluslararası yükümlülüklerine aykırı olmadığını, bu ilişkilere saygı gösterilmesi ve korunması gerektiğini kaydetti.

Çin Dışişleri, yaptırımların başka ülkeleri tehdit etmek için uygun bir çözüm olmadığını belirterek, sorunların çözümü için etek uygun ve mantıklı yolun diyalog olduğunu belirtti.

Çin, İran'ın en büyük petrol müşterisi sayılıyor ve her gün yaklaşık 650 bin varil İran'dan petrol alıyor.

Çin firmaları son yıllarda İran'ın petrol sahalarına dev yatırımlar yapmışlardır.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun