Güney Afrika: Topraklarımızı Elimizden Alarak Bizi Yoksullaştırdılar

Bir asrı aşkın süredir toprak sorunuyla uğraşan Güney Afrika’da eski Devlet Başkanı Jacob Zuma, ülkedeki beyazların elindeki arazileri kamulaştırılma zamanının geldiğini söyledi.

  • GİRİŞ13.09.2018 14:14:33
  • GÜNCELLEME13.09.2018 14:14:33
Güney Afrika: Topraklarımızı Elimizden Alarak Bizi Yoksullaştırdılar

Rasthaber - Bir asrı aşkın süredir toprak sorunuyla uğraşan Güney Afrika’da eski Devlet Başkanı Jacob Zuma, ülkedeki beyazların elindeki arazileri kamulaştırılma zamanının geldiğini söyledi.

Mthatha şehrinde yer alan Walter Sisulu Üniversitesi’nde öğrencilere hitap eden Zuma, ülkedeki siyahi insanların yoksul olmasının sebebini topraklarının onların elinden alınması olarak gösterdi.

Zuma siyahi insanların ancak topraklarını geri almaları durumunda özgürlüklerine kavuşabileceklerini ifade etti.

Güney Afrika basınına göre ülkedeki kamulaştırmanın artması gerektiğini vurgulayan Zuma, “Arazileri kamulaştırmalıyız, bankaları kamulaştırmalıyız, madenleri kamulaştırmalıyız. Tekel endüstrisini kamulaştırmalıyız” diye konuştu.

Güney Afrika’da 1913 yılında Yerliler Arazi Kanunu’nun kabul edilmesiyle ülkedeki arazilerin çoğunluğu birden el değiştirdi.

O dönem ülke nüfusunun yüzde 67’sini oluşturan siyahilere tarım arazilerinin sadece yüzde 7’si ayrıldı.

Yasanın kabul edilmesinin üzerinden 100 yıldan fazla bir zaman geçse de toprak mülkiyeti sorunu ülkenin en hassas konularından biri oldu.

2019 yılında seçimlere gidecek ülkede toprak reformuna yönelik tartışmalar da devam ediyor.

Güney Afrika’da iktidarda olan Afrika Ulusal Kongresi (ANC), geçen yıl toprakların siyahi vatandaşların lehine yeniden dağıtımını sağlayan yasa tasarısını kabul etti. Ancak yasanın uygulanmasına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Tartışmalara Trump da katıldı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump da beyazlar aleyhine ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla Güney Afrika'daki toprak tartışmalarına müdahil oldu.

Trump geçen ay Güney Afrika hükümetini beyaz çiftçilerin topraklarına el koymakla suçladı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, şu ifadeleri kullandı:

“Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan, Güney Afrika'daki toprak ve çiftlik el koyma ve kamulaştırmalarını ve çok sayıda çiftçinin öldürülmesini yakından incelemesini istedim."

“Trump dar görüşlü”

Güney Afrika hükümeti de Trump’ın çıkışına tepki göstermişti. Resmi Twitter hesabından Trump’ı ekleyerek bir açıklama yapan Güney Afrika hükümeti, "Güney Afrika bize sadece sömürge geçmişimizi hatırlatan ve ulusumuzu bölme amacı taşıyan bu dar görüşlü anlayışı tamamen reddediyor" ifadesini kullandı.

Euro News

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun