Suriye ve Ürdün Sınır Kapısının Açılmasını Görüştü

  • GİRİŞ14.09.2018 07:59:54
  • GÜNCELLEME14.09.2018 07:59:54
Suriye ve Ürdün Sınır Kapısının Açılmasını Görüştü

Rasthaber - Suriye ile Ürdün temmuz ayında muhaliflerden geri alınan Nasip sınır kapısının tekrar açılması için ilk teknik toplantıyı yaptı.

Suriye ile Ürdün temmuz ayında muhaliflerden geri alınan Nasip sınır kapısının tekrar açılması için ilk teknik toplantıyı yaptı.

Ürdün resmi kaynakları, iki taraftan yetkililerin oluşturduğu teknik komisyonun çarşamba günü bir araya geldiğini duyurdu. Aynı kaynak, toplantıların sınır kapısının açılması için gerekli olan pratik adımlar üzerinde anlaşıncaya kadar devam edeceğinin altını çizdi.

İki ülke arasındaki sınır kapısının bu yıl sonunda açılması bekleniyor.

Nasip sınır kapısının kontrolünü temmuz ayında muhaliflerden geri alan Şam yönetimi, ülkenin bozuk ekonomisi için yaşamsal önemi bulunan geçişleri tekrar açarak piyasayı canlandırmayı hedefliyor.

Ürdün ise açılacak sınır kapısıyla Suriye toprakları üzerinden Avrupa ve Körfez pazarlarına milyarlarca dolarlık transit ticaretin yeniden canlanmasını ümit ediyor.

Söz konusu sınır kapısının kapalı olması yüz milyonlarca dolarlık ürününü karlı Körfez pazarına ihraç eden Lübnan ekonomisini de olumsuz etkiliyordu.

Yedi yıldır iç savaşın devam ettiği Suriye'de rejim güçleri Ürdün sınırındaki Nasip sınır kapısının kontrolünü üç yıllık bir aradan sonra temmuz ayında ele geçirdiğini açıklamıştı.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun