NBC'den 'Türkiye ile ABD ‘Gizli’ Anlaşma Yaptı, Brunson Serbest Kalacak' İddiası

ABD’nin önde gelen televizyonlarından NBC, Türkiye ile ABD arasında krize neden olan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın, iki ülke arasındaki ‘gizli’ bir anlaşmayla birkaç güç içinde serbest bırakılacağını iddia etti

  • GİRİŞ12.10.2018 13:46:42
  • GÜNCELLEME12.10.2018 13:46:42
NBC'den 'Türkiye ile ABD ‘Gizli’ Anlaşma Yaptı, Brunson Serbest Kalacak' İddiası

Rasthaber - ABD’nin önde gelen televizyonlarından NBC, Türkiye ile ABD arasında krize neden olan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın, iki ülke arasındaki ‘gizli’ bir anlaşmayla birkaç güç içinde serbest bırakılacağını iddia etti.

Diken'in aktardığı haberde Donald Trump yönetiminden üst düzey yetkililerin Türkiye'yle anlaşma yaptığı ve Brunson'ın hakkındaki suçlamaların cuma günkü duruşmada düşürüleceği bilgisi yer aldı. Bilginin kaynağı olarak üst düzey ABD'li yetkililer gösterildi.

'ANLAŞMAYA BMGK'DA VARILMIŞ'

Anlaşmanın geçen ay Türk ve ABD'li yetkililer arasında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın da katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu esnasında yürütülen temaslar sonucunda varıldığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Brunson'ın bu ay içinde serbest kalabileceğini iddia etmişti.

Detayların henüz belirsiz olduğu ancak gizli anlaşmanın ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı ekonomik baskının hafifletilmesine ilişkin mutabakatı içerdiği belirtilen haberde, Trump yönetiminin Türkiye'nin Brunson'ı serbest bırakacağına tamamıyla güvenmediği belirtildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan bir yetkili, "Brunson'ın masum olduğuna inanmayı sürdürüyoruz ve Cuma günkü duruşma Türk yargı sisteminin bir Amerikan vatandaşını serbest bırakması için başka bir fırsat" ifadelerinde bulundu.

Haberde Türk ve ABD taraflarının bu iddia karşısında yorum yapmamayı tercih ettiği kaydedildi.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun