Amerika Adalet Bakanının İstifasına Tepkiler Devam Ediyor

  • GİRİŞ08.11.2018 07:31:44
  • GÜNCELLEME08.11.2018 07:31:44
Amerika Adalet Bakanının İstifasına Tepkiler Devam Ediyor

Rasthaber - Amerika Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın , ABD Başkanı Donald Trump'ın isteği üzerine istifa etmesine tepkiler devam ediyor.

Amerika temsilciler meclisinde Demokrta parti lideri, Sessions'ın istifasının, Donald Trump'ın Rusya ile ilgili araştırmaları zayıflatmak ve sonlandırmak için olduğunun açıkça görüldüğünü belirtti.
Nancy Pelosi dün Sessions'ın istifası ardından yaptığı açıklamada Matthew Whitaker’ın kendini Rusya soruşturmalarından kurtarması gerektiğini söyledi.
Pelosi ayrıca Sessions'ın istifasının müfettiş Muller'in araştırmalarına son vermeye bir başlangıç ise, anayasa krizine sebep olabileceğin söyledi. 
Bu arada Amerika temsilciler meclisi yargı komitesinde üst düzey demokrat temsilci Jerry Nadler de başkan Trump'ın Sessions'ı ihraç çalışmaları nedeni ile kendisine bu bağlamda hemen karşılık verilmesinin zaruri olduğunu söyledi.

Jeff Sessions dün yaptığı açıklamada Donald Trump'ın talebi üzerine istifa ettiğini belirtti. Amerika'da adalet bakanı aynı zamanda başsavcı görevini de yürüyor.
Öte yandan Trump, Twitter hesabından konuya ilişkin bir paylaşımda bulunarak, “ Adalet Bakanı Jeff Sessions’a, görevinden dolayı teşekkür ederiz ve kendisine iyi niyet dileklerimizi sunarız. Bu göreve kalıcı olarak kimin atanacağı ileri bir tarihte belirlenecektir.” ifadelerini kullandı.

Trump, Sessions’ın ardından Adalet Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Matthew Whitaker’ın bu görevi geçici olarak devralacağını duyurdu.
Sessions'ın Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergei Kislyak ile iki kez görüştüğü ortaya çıkmıştı. Sessions, bu skandalın patlak vermesinin ardından ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisiyle birlikte özel yetkili savcı Robert Mueller'in yönettiği soruşturmadan çekilmek zorunda kalmış ve soruşturmayı idare görevini yardımcısı Rod Rosenstein'a bırakmıştı.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun