İran Konusunda ABD’den Bağımsız Olmalıyız

  • GİRİŞ10.01.2019 10:13:23
  • GÜNCELLEME10.01.2019 10:13:23
İran Konusunda ABD’den Bağımsız Olmalıyız

Rasthaber - İtalya'nın eski başbakanı, Tesnim Haber ajansı muhabiriyle yaptığı röportajda, İran ile Avrupa arasındaki ilişkinin pozitif yönde gelişmesinden umutlu olduğunu dile getirerek, İran ile Avrupa arasındaki ekonomik ilişkiye vurgu yaparak şöyle dedi: “Amerika’nın pozisyonunu ciddiye alıyoruz, ancak bağımsız bir politikaya ihtiyacımız var.” 

İtalya eski başbakanı Paolo Gentiloni Yeni Delhi'deki Liderler Diyaloğu toplantısına katılmak için Hindistan’ın başkentine gitti ve yine aynı sebeple orada bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif ile görüşme gerçekleştirdiler.  

Gentiloni, Zarif ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında Yeni Delhi’deki Tesnim haber ajansı muhabirine açıklamalarda bulunarak şöyle konuştu: “Ben ve Zarif Bey, eski arkadaş ve eski meslektaşlarız. Onunla görüşmekten her zaman mutlu oluyorum.” 

Konuşmasının devamında; “Biz bu görüşmede İran'ın Avrupa ile olan ilişkisinden bahsettik ve ben bu konuyla çok alakalıyım ve bu ilişkilerin olumlu yönde gelişeceğini umuyorum.” diye belirtti. 

Gentiloni 57. İtalya başbakanıydı, Aralık 2016 ile Haziran 2018 arasında, ülkenin başbakanlık görevini yürüttü. Başbakan olmadan önce İtalya dışişleri bakanıydı. Romano Prodi hükümetinde tecrübeli İtalyan siyasetçiydi ve 2006-2008 yılları arasında İtalyan Hükümeti İletişim Bakanı olarak görev yaptı.  

Eski başbakan, İran ve İtalya'nın dolar dışı ticareti ile ilgili bir soruya cevaben şöyle dedi: “İran ile iyi ekonomik ilişkilerde ısrar etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu durum ülkemin tarihi bir taahhüdüdür. Ve umarım uluslararası şartlar bu çalışmaya devam etmemize izin verir.” 

Gentiloni, “ABD'nin baskısının İtalya'nın İran'la ilişkileri üzerinde etkili olup olmayacağı sorusuna ise; “Amerika'nın pozisyonunu her zaman dikkate alıyoruz;  fakat bağımsız bir politikaya ihtiyacımız var.” dedi. 

Daha önce, Hindistan Dışişleri Bakanı Başdanışmanı Vijay Kumar Singh’ın Tesnim ile yaptığı röportajda, İran-Hindistan ilişkilerinin ABD'nin baskısından etkilenip etkilenmeyeceği konusundaki bir soruya şöyle cevap vermişti: “İran ve Hindistan, işbirliği ve fayda için çeşitli yol ve araçlar bulmak için birlikte çalışmalı.” 

Singh, Hindistan’ın, Amerika’nın İran’a karşı yaptırımlarından muafiyet için çaba harcayıp harcamayacağı sorusuna cevaben; “Amerikalıların yaptıkları, istedikleri şeydir. Bence İran ve Hindistan her zaman bir yol bulabilir.” diye konuştu. 

Hindistan Dışişleri Bakanı Başdanışmanı, Hindistan'ın ABD'den ayrı İran'a karşı bağımsız politikalar alıp almayacağına dair bir soruya cevaben, “Bizim her zaman bağımsız politikalarımız oldu.” dedi. 

Yorumlar1

  • EBU HUSEYIN 2 ay önce Şikayet Et
    MUSLUMANLAR SUNU HIÇ AKILLARINDAN CIKARMAMALI, BUGUN KENDINE SUPER GUÇ DENILENLERIN ISLAM IÇIN GULER YUZLU, CANDAN, KORUYUCU OLACAKLARINI BEKLEMELERI CAHILIGIN SAFTIRKTASI OLUR. ABD, ISRAIL, AB (FRANSA & GB & ITALYA& VS ) VEDE RUSYA HIÇ BIR ZAMAN ISLAMIN GALIP ÇIKMASINI ISTEMIYECEKTIR. HIÇ BIR ZAMAN.
Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun