Suudi Koalisyon Aden Rafinesinde Yangın Çıkardı

  • GİRİŞ12.01.2019 10:45:12
  • GÜNCELLEME12.01.2019 10:45:12
Suudi Koalisyon Aden Rafinesinde Yangın Çıkardı

Rasthaber -  Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi Başkanı, Yemen'in güneyindeki Aden rafinerisinde çıkan yangından mütecaviz Suudi koalisyonunun sorumlu olduğunu söyledi.

Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, saldırgan Suudi koalisyonu işgalcilerinin ve paralı askerlerinin Aden rafinerisindeki yangından sorumlu olduğunu belirtti.

El-Husi, bu saldırının Aden halkını ve rafinerileri personelini hedef aldığını sözlerine ekledi.

El-Husi, Yemen Ordusu İHA'sının saldırısının bu yangına neden olduğuna dair yayınlanan haberlere tepki olarak şunları söyledi: "Yemen'in hayati tesislerine yönelik saldırı, Yemen silahlı kuvvetlerinin hedefleri listesinde yer almıyor."

Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi Başkanı, "Bu ülkenin silahlı kuvvetleri, işgalcileri ve saldırganları ülkeden çıkarmaya, güvenlik ve istikrarı korumaya çalışıyor ve bu onların Yemen halkına verdikleri sözdür." açıklamasında bulundu.

 

Daha önce Yemen Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Yahya Es-Seri, Suudi koalisyonuna ait haber ajanslarında yer alan, Aden rafinerilerindeki yangının  Yemen ordusuna ait insansız hava saldırısından kaynaklandığına dair haberleri yalanlamıştı.

Geçtiğimiz gün, Aden rafinerisinin depolarından biri ateş aldı. Fransız haber ajansına konuşan Rafineri yetkililerinden biri, "Ateş alan depolar az miktarda petrol ürünü içeriyordu ve şehrin savunma güçleri bu yangını kontrol altına almak ve çevre depolara yayılmamasını önlemek için çalışıyor." dedi.

Bu kaynağın belirttiğine göre, Aden rafinerisinde yıkıcı unsurlar nedeniyle yangın çıktı.

Yemen'in güney eyaletlerinin Suudi-BAE koalisyonu tarafında işgal ve saldırılarından bu yana; bu şehirler, giderek artan sayıda IŞİD üyesi ve El-Kaide'ye bağlı teröristlerin baş göstermesine ve büyük bir kaosa tanık oluyor.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun