ABD'nin Sudan'ın İstikrarsızlığındaki Rolü

  • GİRİŞ10.02.2019 09:44:01
  • GÜNCELLEME10.02.2019 09:44:01
ABD'nin Sudan'ın İstikrarsızlığındaki Rolü

Rasthaber - Fars Körfezi Arap ülkelerininden birinin Washington büyükelçiliğince açığa vurulan bir rapor, Washington'un Sudan cumhurbaşkanlığı görevi için bir alternatif belirlediğini ortaya koydu.

Fransa İntelligence online sitesi, Washington'da bir Arap ülkenin büyükelçiliğinden ifşa edilen bir rapora istinaden şu ifadelere yer verdi: Washington ile Hartum arasındaki ilişkileri denetleyen ve Sudan yönetimi ile işbirliğinde olan Amerika İstihbarat ajansı CİA, Sudan'da hükümeti değiştirme peşinde değildir, ancak Amerika'nın Sudan cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir'e koşulsuz destek vereceği yönünde bir güvence söz konusu değildir.

Raporda CİA, Sudan'da halkın protesto gösterilerini dikkate alırken, protesto gösterilerinin Ömer El-Beşir'in yeteri kadar zayıflamasına neden olduğu kanaatine vardığı zaman, El-Beşir'i iktidardan düşüreceği bildirildi.

Raporda ayrıca CİA'nın Sudan istihbarat ve güvenlik teşkilatı başkanı Salah Koş lakabıyla bilinen Salah Abdullah Muhammed Salih'i, El-Beşir'in alternatifi olarak belirlediği kaydedildi.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun