İslam Ümmetinin Vahdeti İnkılabın En Büyük Kazanımıdır

  • GİRİŞ11.02.2019 07:23:46
  • GÜNCELLEME11.02.2019 07:23:46
İslam Ümmetinin Vahdeti İnkılabın En Büyük Kazanımıdır

Rasthaber - Ehlibeyt Kurumu genel sekreteri Ayetullah Muhammed Hasan Eraki, İslam Devrimi'nin, son 40 yıl boyunca iç ve dış arenada büyük başarılar elde ettiğini ve İslam Ümmeti arasındaki birliğin sağlanmasının İran devriminin ülke dışındaki en büyük kazanımı olduğunu söyledi.

İran'ın kuzeyinde yer alan Gulistan eyaletine bağlı Gonbed kentinde konuşan Ehteri, İslam Devrimi'nden 200 yıl önce, Şii ve Sünnilerin alimlerinin, İslam Ümmetini birleştirmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, ''rahmetli İmam Humeyni, İslâm dinleri ve ilahi dinler arasında vahdeti sağlamıştır' dedi.

Ehlibeyt Kurumu genel sekreteri, Mezhepler arasında yakınlaşma kurumu ve yıllık İslami vahdet konferansının düzenlenmesini, sünni bir alimin imametinde şii müslümanların cemaat namazı kılabilmesi, müslümanlar ve ilahi dinler arasında diyalog konferansı gibi etkinliklerin rahmetli İmam Humeyni ve İslam devriminin en önemli girişimlerinden olduğunu söyledi.

Devrimin İran'a ve İslam ümmetine kimlik verdiğini belirten Ayetullah Ehteri, bugün bazı İslam ülkeleri ve müslüman olmayan bir çok ülkenin de  İslam hükümetini örnek aldıklarını söyledi.

Ehteri, İslam Devrimi'nin Filistin meselesiyle ilgili siyasetlerine de işaretle, İran'da inkılabın zaferinin hemen ardından terör rejimi İsrail'in gayri meşru bir rejim olarak ilan edildiğini ve bu rejimin İran'daki büyükelçiliğinin kapatılarak buranın Filistin hükümetine verildiğini ve Tahran'da Filistin büyükelçiliğinde Filistin bayrağının dalgalandığını söyledi.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun