WP: "Yüzyılın Anlaşması" Planı Baharın Sonunda Sunulacak

  • GİRİŞ16.04.2019 08:46:30
  • GÜNCELLEME16.04.2019 08:46:30
WP:

Rasthaber - Bir Amerikan gazetesi, ABD hükümetinin "Yüzyılın Anlaşması" adıyla bilinen planının ayrıntıları hakkında bir rapor hazırlayarak, bu anlaşmanın ilkbaharın sonunda ya da yaz mevsiminin başında sunulacağını açıkladı.

Washington Post, ABD hükümeti tarafından İsrail ile Filistinliler arasında gerçekleştirilmesi planlanan "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırılan barış planı hakkında bilgi verdi.

Washington Post gazetesi, "ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışmayı çözmek için "Yüzyılın Anlaşması" önerisi, Filistinlilerin yaşamını iyileştirmek için pratik taahhütlerde bulundu; ancak bu plan muhtemelen tam bir egemenliğe sahip ayrı bir Filistin devleti projesi içermiyor." açıklamasında bulundu.

Bu projeye yakın kaynaklar, Beyaz Saray'ın önerdiği barış planının ilkbahar sonlarında veya yaz mevsimi başlarında sunulabileceğini bildirdiler.

Gazze ve Ramallah'taki Filistinli yetkililer, Trump'ın planının reddedildiğini her fırsatta dile getirdi.

ABD yetkilileri planın ayrıntılarını gizli tutmaya çalışıyor; ancak Trump'ın danışmanı Jared Corey Kushner ve diğer yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, planın İsrail güvenlik kaygılarını yoğun bir şekilde ele aldığını öne sürdüler.

Kushner'ın planına aşina olan Arap yetkililer, planın Filistinlilere hiçbir şey vermediğini ve Filistinliler için ekonomik fırsatlar sağlama ve Tel Aviv'in çekişmeli bölgelerdeki üstünlüğünü sabitleme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bildirdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu geçen hafta, işgal altındaki bölgelerde yapılan genel seçimlerden önce, Batı Şeria’nın işgal altındaki bölgelerini İsrail’e eklemek istediğini söyledi. Netanyahu'nun açıklaması, uzmanlar arasında yorumlanarak; Netanyahu'nun kararının Trump hükümetinin yeşil ışığı ile alındığını belirtildi.

ABD'nin Orta Doğu barış müzakereleri takımı başkanı Ilan Goldenberg, Kushner'ın barış planı hakkında şu açıklamalarda bulundu: "Bu planın en baştan öldüğüne inanıyorum. En büyük endişe, planın beklediğimiz gibi İsrail'e yönelik olması durumunda Filistinlilerin bunu reddetmesidir. Bundan sonra, İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölümlerini işgal ettiği topraklara katmaya yönelik adımlar atması öngörülebilir."

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun