İran'da Sel Felaketi ve Yardım Çağrısı

  • GİRİŞ15.04.2019 10:48:56
  • GÜNCELLEME15.04.2019 10:48:56
İran'da Sel Felaketi ve Yardım Çağrısı

Rasthaber - İran'ın kuzey eyaletlerinde Mart ayı sonlarında başlayan ve güney eyaletlerinde hala devam etmekte olan sel felaketi şimdiye kadar geride geniş çaplı insani ve mali hasarlar bırakmış bulunuyor.

Milyonlarca insanın etkilendiği bu doğal afet sırasında şimdiye kadar 70 kişi hayatını kaybetmiş, 400.000 kişi doğrudan zarar görmüş, 200 köprü yıkılmış, 400 Km şehirlerarası  yol tamamen kullanılamaz hale gelmiş, 200'den fazla kasaba ve köy ciddi oranda tahrip olmuş, bölge halkının mal varlıklarına, ziraat alanlarına ilaveten onbinlerce büyük ve küçük baş hayvan telef olmuş ve Huzistan eyaletinde onlarca şehir ve kasaba boşaltılarak halkı güvenli bölgelere aktarılmıştır.

Bu viran edici doğal felaket karşısında ülkelerin yapmaları gereken yardımların sulta sistemi tarafından uygulanan yaptırımlar bahane edilerek engellenmesi meydana gelen acıları daha da artırmaktadır.

Uluslararası antlaşmalar ve kurallara aykırı olarak İran'a gönderilmek istenen yardımlar engellenmekte, yardım etmek isteyen ülkeler tehdit edilmekte, sel bölgelerine yardım taşıyan uçak ve helikopterlerin yedek parça ihtiyaçları engellendiği için yardım ulaştırma faaliyetleri yavaşlamakta ve hatta bazen durmaktadır.

Amerikan tehditleri karşısında İslam ülkelerine tahakküm eden hükümetlerin birkaç ülke dışında susarak İran'daki sel felaketine kayıtsız kalmaları da oldukça üzücüdür.

Amerikanın başını çektiği uluslararası sulta sistemi cephesinin bu insanlık dışı tutum ve teşebbüsleri karşısında dünya halklarının susmamaları gerekmektedir.

Bu durumda doğudan batıya çeşitli ülkelerdeki STK'lar tarafından "Şefkat Seli" adı altında başlatılan yardım kampanyası ve dayanışmaya Toplumsal Araştırma ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) de katılmış bulunuyor.

 Bu sel felaketi karşısında kayıtsız kalmıyacak müminler daha önce başlatılmış yardım kampanyalarına katkıda bulunacakları gibi nasıl yardım edebilecekleri konusunda  ilan edilen telefonlarla irtibata geçmeye davet edilir.

İrtibat no: 
Hamza Gök.   : +90 533 383 30 19
İbrahim Demir: +90 544 261 27 74
Saliha Kara:       +90 552 406 04 79
Murat Akkılıç:   +90 532 334 96 67

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun