Sudan'da Ordu, Protestoları Dağıtma Hazırlığı Yapıyor

SPB, daha çok vatandaşı "Devriminizi koruyun" diyerek Savunma Bakanlığı yerleşkesinin önüne çağırdı

  • GİRİŞ15.04.2019 12:59:49
  • GÜNCELLEME15.04.2019 12:59:49
Sudan'da Ordu, Protestoları Dağıtma Hazırlığı Yapıyor

Rasthaber - Sudan'ın başkentinde bulunan Savunma Bakanlığı yerleşkesi önündeki protestoların dağıtılmaya çalışıldığı açıklandı.

Aylardır süregelen protestoları organize eden ana gruplardan Sudanlı Profesyoneller Birliği, protestolara müdahale edilmesiyle ilgili açıklamasında daha çok insanın yerleşkenin önüne gitmesi çağrısında bulunarak, "Devriminizi koruyun" şeklinde bir açıklama yaptı.

Reuters'ın aktardığına göre askerler protestocuların etrafını sardı ve traktörlerle kurulan barikatları yıkmak için hazırlık yapıyor.

Sudan'da Aralık'tan itibaren Devlet Başkanı Ömer el- Beşir'e karşı protestolar düzenleniyordu. 11 Nisan'da askeri darbe 30 yıllık Beşir yönetimine son verdi ve yönetimi darbeci askerlerden oluşan "Geçiş komitesi" devraldı. Protestocular demokrasi ve sivil hükümet talebiyle askeri geçiş konseyine karşı da eylemlere devam etti. Protestoların devam etmesiyle birlikte geçiş konseyinin başındaki Avad Bin Avf görevi teslim aldıktan bir gün sonra istifa etti. Hartum'da demokrasi yanlısı protestocular Savunma Bakanlığı yerleşkesi önünde eylemlerini sürdürüyor.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun