Salgına Yakalananlar 61 Bin Kişiye Ulaştı/ En Kötü İnsani Kriz Yaşanıyor

Arabistan’ın Yemen’e karşı devam eden saldırılarının gölgesinde, Dünya Sağlık Örgütü, Yemen’de kolera salgınına yakalananların sayısının 61 bin kişiye ulaştığını ve Yemen’de sağlık merkezlerinin yüzde 55’inin kapandığını açıkladı.

  • GİRİŞ01.06.2017 09:39:19
  • GÜNCELLEME01.06.2017 09:39:19
Salgına Yakalananlar 61 Bin Kişiye Ulaştı/ En Kötü İnsani Kriz Yaşanıyor

Yemen’de kolera salgınına yakalananların sayısı 61 bin kişiye ulaştı/ Yemen’deki sağlık merkezlerinin yüzde 55’i kapandı

 Sana’da Dünya Sağlık Örgütünün Acil Bölüm Sorumlusu Ömer Salih şunları söyledi: ‘Kolera salgınına yakalananların sayısı giderek artmaktadır ve Yemen’in 19 eyaletinde bu hastalığa yakalananların sayısı 61 bin kişiye ulaşmıştır.

Şimdiye kadar 500’den fazla kişi de bu hastalığa yakalanmaları nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Yemen’de iki yıldan fazla süredir devam eden savaş, kolera hastalığının bu ülkede daha fazla yayılmasına neden oldu. Çünkü bu savaş, Yemen’in sağlık sistemine, alt yapısına ve kanalizasyon sistemine fazlasıyla zarar verdi ve ülkede temiz su bulma imkanını zorlaştırdı.

Yemen’in sağlık merkezlerinin yüzde 55’i kapanmış durumdadır ve sağlık personelleri de maaşlarını alamamıştır ve ilaç ta yoktur.’

Dünya Sağlık Örgütü, Yemen’i dünyada en kötü insani krizin yaşandığı ülke olarak nitelendiriyor.

Birleşmiş Milletler de 17 milyon kişinin yani Yemen nüfusunun üçte ikisinin kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Dünya Sağlık Örgütü raporunda şu açıklamalarda bulundu: ‘Arabistan liderliğindeki koalisyonun 2015 yılında Yemen’e karşı saldırıları başladığı günden itibaren, 8 bin Yemenli hayatını kaybetmiştir.

Bu saldırılarda binlerce kişi de yaralanmış ve Yemen’in alt yapı tesisleri tahrip edilmiştir.’

Suudi Rejimi, Yemen’e karadan, denizden ve havadan olmak üzere kapsamlı bir kuşatma uygulamaktadır.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Türkiye

Haber Analiz

Dünya

Spor

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun