"Allah'a Aşık Olursanız Günah İşlemezsiniz"

Eğer Allah’ı aşk derecesinde sevecek olursak gayri ihtiyari şekilde günah işlemeyiz. Allah aşkı bizi ister büyük olsun, ister küçük olsun, ister Allah hakkı olsun ister kul hakkı tüm günahlardan alıkoyar.

  • GİRİŞ05.12.2018 07:57:47
  • GÜNCELLEME05.12.2018 07:57:47

Rasthaber -“Nefsi Tanıma” başlıklı ahlak dersinden;

 İnsan ruh ve cisimden oluşmuş bileşik bir varlıktır. Ruh melekut âlemine ait, cisim ise nasut âlemindendir. Ruh soyut, cisim ise maddidir. Bu terkibin ne şekilde olduğunu bilmiyoruz. Ama şunu biliyoruz ki ruhun cisim üzerinde üç peygamberi vardır: Fıtrat, akıl ve kalp.

Daha önce fıtrat ve akıldan kısaca söz ettik. Bugün kalp ve duygulardan söz etmek istiyorum. Bu çok önemlidir. Eğer kalbimiz ruhumuza tabi olursa; kötü davranışlarımız kalbi öldürmemiş ve onu karartmamışsa, ruhumuz kalbimizi yönetebiliyorsa tüm duygular buradan neşet almaktadır. Birinci duygu kendimiz ve Allah’a olan duygumuz.. Allah bizi seviyor ve onun bize olan sevgisi yetmiş şefkatli babanın sevgisinden daha fazladır. Allah’ın şefkatinden büyük şefkat yoktur. Eğer gönül gözümüzü açacak olursak ve aşk derecesinde Allah’ı seversek artık günah hayatımızdan çıkmış olur, Allah’a isyan etmek gibi bir şeyin hayatımızda hiçbir anlamı kalmaz, gayri ihtiyari olarak günahın her türlüsünden uzaklaşırız. Kendimizi sürekli Allah’ın huzurunda hissederiz ve bu yüzden edebi riayet ederiz. Artık Allah’a itaat eden bir kul oluruz. Bu aşk sayesinde Resulullah (s.a.a) ve Ehlibeyt imamlarına uyan bir kul oluruz. Hani halk arasında bir deyim vardır ya: “Kulağı seven küpeyi de sever”, Allah’ı seven, O’nun peygamberini de sever ve emirlerini de sever, rızasını da sever…

Nitekim ayette de şöyle buyurmuştur:

Allah’a itaat edin, Resule itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin.

abna

Ayetullah Mezahiri

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun