Öğretmen Atamaları Mülakatları İçin Emsal Olabilecek Bir Karar

Van'da yapılan aday öğretmenlikten asli öğretmenliğe geçiş mülakatında bir öğretmenin başarısız sayılmasının ardından sendika tarafından açılan davada Van İdari Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Emsal olabilecek bu davanın öğretmen atamaları mülakatına bir etkisi olacak mı?

  • GİRİŞ15.06.2017 08:41:51
  • GÜNCELLEME15.06.2017 08:41:51
Öğretmen Atamaları Mülakatları İçin Emsal Olabilecek Bir Karar

Van'da yapılan aday öğretmenlikten asli öğretmenliğe geçiş mülakatında bir öğretmenin başarısız sayılmasının ardından sendika tarafından açılan davada Van İdari Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Emsal olabilecek bu davanın öğretmen atamaları mülakatına bir etkisi olacak mı? Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı 1 yıl fiilen çalışma şartını karşılamış olan aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçiş yapabilmeleri için hem yazılı hem de sözlü sınav uyguluyor.  Van'da sözlü sınava giren ve mülakat komisyonu tarafından başarısız olarak değerlendirilen bir Eğitim Bir Sen üyesi öğretmen, sendika aracılığıyla dava açtı ve mülakat komisyonunun verdiği puana itiraz etti.

Mahkeme tarafından gerekli incelemeler yapıldı ve Van İdari Mahkemesi mülakat komisyonun kararına 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi. Kararın gerekçesi de  yönetmelikte belirlenen başarı düzeyinin altında olan puanların gerekçelerinin ortaya konulmadığı anlaşıldığından , söz konusu sınavın başarı düzeyini oluşturan puanın belirlenmesinde davacının bilgi ve yeterliliğinin objektif ve nesnel biçimde değerlendirildiğinden söz etmeye olanak bulunmamaktadır." ifadelerine yer verilerek belirtildi. Bu karar diğer asli öğretmenliğe geçiş mülakatında başarısız olan aday öğretmenler için de bir emsal niteliği taşıyor. Bildiğiniz gibi öğretmenliğe ilk atamada da  mülakat uygulanıyor.

KPSS'den yüksek puan alan bir çok aday düşük puanlamalar nedeniyle atanması muhtemel iken atanma şansını kaybediyor.  Bizler mülakatların tamamen kaldırılmasından yana iken, bu karar en azından puanlama da haksızlığa uğrayanlar için emsal niteliğinde bir karar olabilir. Öğretmenliğe ilk atama da uygulanan mülakat için yararı olup olmayacağı ise yapılacak başvurunun ardından belli olacak.MEB Personel

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Türkiye

Haber Analiz

Dünya

Spor

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun