Siyonist Rejimin Golan Tepelerindeki Beklenmeyen Askeri Tatbikatının Hedefleri

  • GİRİŞ12.06.2018 09:28:29
  • GÜNCELLEME12.06.2018 09:28:29
Siyonist Rejimin Golan Tepelerindeki Beklenmeyen Askeri Tatbikatının Hedefleri

Rasthaber - Siyonist rejim İsrail 10 Haziran tarihinde Golan tepelerinde birkaç gün sürecek olan beklenmedik ve geniş çaplı bir askeri tatbikata başladı. Tatbikatta yüzlerce savaş uçağı, askeri helikopter ve kargo uçakları da katılacaktır.

Son aylarda Golan tepeleri işgalci siyonist rejimin ilgi odağında bulunuyor.  Bu odaklanma ve ilginin belirtilerinden biri, siyonist rejim işgal ordusu  sözcüsü Avichay Adraee'nin Golan tepelerinde  yapılan askeri tatbikatın " beklenmedik" olduğunu belirtmesidir,  üstelik işgal ordusu sözkonusu tatbikatın düzenlenmesi için askeri güçlerin büyük birliklerini çağırdı. Söz konusu beklenmedik askeri tatbikatın başlıca hedefi ordu birliklerinin hazırlığını koruması şeklinde açıklanmasına rağmen siyonist rejimin bu tatbikatla daha önemli hedefler amaçladığı belirtiliyor.
Siyonist rejimin Golan tepelerindeki askeri tatbikatının en önemli hedefi,  Amerika başkanı Donald Trump hükümeti tarafından izlenen  planla ilgilidir.  Amerika yönetimi Washington büyükelçiliğini Tel Aviv'den  Kudüs'e taşıdığı gibi,  illegal bir başka girişimde  Golan tepelerini işgal topraklarına ilhak etmek istiyordu. Tatbikatın Golan tepelerinde düzenlenmesi aslında bir nevi Trump’ın açıkladığı planı için ortam hazırlamanın yanı sıra Golan tepelerinin siyonist rejime ait olduğunu vurgulamayı hedefliyor.
Golan tepeleri yaklaşık 1200 kilometre kare alana sahiptir.  siyonist rejim 1967 Savaşı'nda bu bölgeyi işgal etti ve 1974 yılından itibaren yaklaşık 20  bin  siyonist yerleşimci bu bölgede iskan ettirmiştir.  Golan tepelerinin asıl sakinleri siyonist rejim vatandaşlığını kabul  etmeyerek işgalcilere karşı mücadelelerini devam ettiler.  siyonist rejim 1981 yılında bu bölgeyi işgal edilen Filistin topraklarına ilhak etti fakat uluslararası çevreler bu hareketi resmiyete tanımadılar.  Şimdi ise Amerika başkanı Donald Trump Golan tepelerini, işgal edilen Filistin topraklarına ilhak planını gerçekleştirmeye çalışıyor.
Bu arada Golan tepeleri mayıs ayında Suriye ordusunun füze saldırılarına hedef oldu.  Aslında siyonist rejim İsrail'in Suriye'ye karşı füze saldırısına kesin bir karşılık olan söz konusu saldırılar siyonist rejimin kabinesinin dehşete kapılmasına sebep oldu.  Korsan rejimi İsrail'in Golan tepelerindeki beklenmedik askeri tatbikatı,  direniş füzelerinin Golan tepelerine karşı saldırılarından yaklaşık bir ay sonra gerçekleşiyor;  bu yüzden İsrail rejiminin askeri tatbikatı,  yapılan füze saldırılarına bir tepkisi sayılıyor.
Siyonist rejim gasıp İsrail'in Golan tepelerindeki beklenmedik askeri tatbikatının 3. Hedefi Suriye'nin güneyinde yaşanan gelişmelerle bağlantılıdır.  siyonist rejim son aylarda defalarca direniş güçlerinin Suriye'nin güneyinden çıkmasını istedi. 
Stratejik konular uzmanı Hasan Şükripur  bu bağlamda yaptığı açıklamada  bu konuyu onaylayarak “ Golan tepelerindeki askeri tatbikatın  direniş güçlerini Suriye'nin güneyinden çıkarmak hedefi ile yapıldığını” belirtti.  Bu bağlamda siyonist rejim “ mekan” radyosu Golan tepelerinde başlayan askeri tatbikatın,  Suriye ve Lübnan sınırı olan Kuzey cephedeki savaşın  bir benzeri olacağını belirtti.  siyonist rejimin Savaş bakanı Avigdor Liberman da geçen gün yaptığı açıklamada,  Hizbullah güçlerinden onlarcasının  işgal edilen Filistin toprakları ve Suriye sınırına yakın bölgede danışmanlık görevi yaptıklarını söyledi.

Hiç şüphesiz siyonist rejim İsrail ordusunun tatbikatı ve benzer askeri hareketlilikleri,  bölgede istikrarsızlık ve güvensizliğin artmasını beraberinde getirecektir.  Tabii ki siyonist rejim ve Amerika bu konunun kendi çıkarları doğrultusunda olduğunu  biliyorlar,  zira kendilerini hiçbir uluslararası yasa ve kurala riayet etmekle yükümlü görmüyorlar.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun