Amerika’nın Yemen’de İran Karşıtı Hüsranı

  • GİRİŞ16.06.2018 08:31:00
  • GÜNCELLEME16.06.2018 08:31:00
Amerika’nın Yemen’de İran Karşıtı Hüsranı

Rasthaber - BM Genel Sekreteri altı aylık raporunda; İran’ı BMGK kararlarını ihlal etme konusunda suçlamadı. Genel Sekreter Guterres’in gizli raporundan bazı bölümlere ulaşan medya çevreleri İran’ın BMGK kararlarını ihlal etme suçlamasında Amerika çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlandığını belirttiler.

Amerika ve Arabistan rejimi, Yemen halk direniş güçleri tarafından Arabistan güçlerine fırlatılan füzelerin İran yapımı olduğunu ve İran’ın bu füzeleri husilere verdiğini defalarca iddia ettiler. Amerikalı yetkililer şimdiye kadar iddialarının ispatı için de defalarca televizyon şovları bile yaptılar. Söz konusu komik şovlardan birinde Amerika’nın BM temsilcisi Nikki Haley Riyad semasında infilak edilen bir füze parçasını BM’ye taşıyarak, metal parçası üzerinde İran standart ambleminin bulunduğunu iddia etti.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif o tarihte twitter sayfasında paylaştığı mesajda, “patroit ile infilak ettirilen bir füzenin tam ve montaj edilmiş bir şekilde yere düşmeyeceğini belirterek, fakat Amerika BM temsilcisinin İran’da gıda maddeleri üzerine basılan standart amblemli bir füze parçasını BMGK’de sergilediğini, bu sefer “kanıtların” sahtesini hazırlamalarını” yazdı. 

İran’ın BM Temsilciliğinden de yapılan açıklamada, ABD’nin suçlamalarının gerçekçi olmadığı ifade edildi. Açıklamada, “ABD, sorumsuz provokatif ve yıkıcı bir açıklama yaptı. Bu suçlamalar Suudi Arabistan’ın ABD ile birlikte Yemen’de işlediği savaş suçlarını örtbas etmek içindir” denildi.

Şimdi olayın üzerinden altı ay geçerken BM araştırma heyeti, BMGK’nin Yemen’e silah gönderilmesini yasaklayan kararlarının İran tarafından ihlal edildiğine dair bir kanıt bulunmadığını belirtiyor. Tabi ki BM genel sekreteri, Amerikan ve Suudi lobilerin baskısı altında İran’a yönelik bazı suçlamalarda bulundu; örneğin raporun bir bölümünde, Yemen’den Arabistan’a fırlatılan füzelerin, İran yapımı füzeler arasında bazı kilit benzerliklerin ve Yemen’deki füzelerin bazı parçalarının İran’da üretildiği gibi. Buna rağmen bu cümleler bile füzelerin BMGK kararından önce mi yoksa sonra mı üretildiğini ispatlayamaz.

Yemen’in Rusya ve Kuzey Kore gibi bazı ülkeler ile askeri işbirliği geçmişi, Yemen ordusunun uzun süre hatta Amerika ve Suudi Arabistan ile füze gücünü takviye etmeye çalıştığını gösteriyor. Yemen’in dönem cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih uzun süre Arabistan ve Amerika desteğinde idi ve o yıllarda Yemenliler orta menzilli füze montajı veya yapım teknolojisine ulaştılar. 

Bu yüzden Suudiler Yemen cumhurbaşkanını devirme çalışmaları ardından ülkede Husiler ve halk direnişi ile karşılaşınca, Yemen ordusu Arabistan ve müttefiklerinin saldırısına karşı orta menzilli füzelerin de arasında bulunan tüm kapasitesini kullandı. 

Yemen halk direniş güçleri ve ordusu defalarca Suudi Arabistan’ın güneyince özellikle de Necran ve Aramco tesislerini balistik füzeleri ile hedef aldılar. Hatta Amerikan başkanı Trump'ın Arabistan'a ziyaretiyle birlikte, Yemen halk komite güçleri ve ordusu, Arabistan'ın başkenti Riyad'a 1 adet Zelzal-2 balistik füze fırlattı.

Arabistan’ın başkentine füze fırlatmak, Suudiler ve Amerikalıların öfke ve dehşetine sebep olmuştur, bu yüzden onlar da Yemen güçlerinin füze kullanabilmelerinden İran’ı suçluyorlar, fakat görünüşe göre bu çabaları da BM genel sekreterinin raporu ile başarısız kalmıştır.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun