Rusya'nın Güney Suriye Stratejisi

Bu günlerde Suriye’deki önemli konulardan biri, bu ülkenin güney sınırları ve büyük bölgesel ve bölge ötesi güçlerin burada askeri olarak bulunma çabalarıdır ve Rusya orada bulunmak için bütün gücünü ve çabasını kullanmaktadır.

  • GİRİŞ18.06.2018 07:54:07
  • GÜNCELLEME18.06.2018 07:54:07
Rusya'nın Güney Suriye Stratejisi

Rasthaber - Deyrezor eyaletinin doğu ve batı kırsallarında IŞİD teröristlerinin hareketlerinin artması ve Suriye ordusu ve direniş cephesinin üssüne saldırı düzenlemesiyle eş zamanlı olarak, Suriye ordusu Süveyde şehrinin kuzey doğusunda operasyonlara başladı. Bu bağlamda, daha önce Şam’ın güney ve doğusunda teröristlerin işgali altındaki bölgelere karşı başkentin güvenliğini korumakla sorumlu olan Al-Ghaith güçleri isimli Suriye Cumhurbaşkanlığının özel kuvvetlerinden bir grup, Süveyde’nin doğu kırsalına gönderildi. Bununla birlikte Baas’ın askeri bir kanadı olan Nesur el-Zavbah (Kasırga Kartalları) da bu bölgeye gönderildi. Nesur el-Zavbah birlikleri daha önce “Lebbeyk Ya Selman” operasyonu olarak bilinen Süveyde eyaletinin güneydoğu sınırlarını ve Şam kırsalını temizleme operasyonuna katıldılar.

Operasyon başladıktan sonra 48 saatten daha kısa bir sürede, haber kaynakları Harbeh Cerbu bölgesinin tamamen temizlendiğini açıkladılar. Öyle görünüyor ki, IŞİD bu saldırı karşısında sert bir mücadele vermek yerine, operasyonlar bitip Şam’dan gönderilen yardım kuvvetlerinin çıkmasıyla birlikte saklandıkları yerlerden çıkarak Suriye ordusu ve müttefiklerinin mevzilerine saldırmak için kuvvetlerini Şam çöllerine dağıtmayı tercih ediyor!

Bu bölge, geçen yıl Suriye ordusunun ve direniş cephesinin Suriye’nin doğusundaki kapsamlı operasyonlarında terörist gruplardan kurtarıldı. 2017 yılının başında, IŞİD terör örgütü Palmira’daki yenilgileriyle birlikte, Şam çöllerine dağılmış olan kuvvetlerini daha önce belirlenmiş olan bölgelerde gizleme ve sözde bölgeyi işgal etmekten çekilme kararı aldı.

IŞİD'in Süveyde eyaletinin doğusundaki çöllerden kaçışının ardından, ABD tarafından "Fırtına" garnizonunda eğitilen silahlı Özgür Suriye Ordusuna bağlı bazı gruplar bu bölgeyi işgal ettiler! Bu gruplar arasında "Ceyş’ül Esved el-Şarkıya", "Liva el-Karyeteyn", "Liva Şüheda Mihen" ve "Kuvvat-ı Şehit Ahmed el-Abdu" vardı.

Ancak, kısa bir süre sonra, direniş cephesi Süveyde eyaletindeki gönüllü halk güçlerinin desteğiyle “Lebbeyk Ya Selman” operasyonlarını başlattılar ve yaklaşık bir yıl önce Süveyde eyaletini tamamen terörist grupların işgalinden kurtarmayı başardılar. Bu operasyonlarda Nasur el-Zavbah (Kasırga Kartalları) da merkezi hükümetin etrafından operasyon bölgelerine gönderildiler.

Süveyde eyaletinin tamamen kurtarılmasının ve kurtarıcı kuvvetlerin Rif Şam eyaletinde bulunan Ürdün sınırında ilerlemelerinin ardından, Lebbeyk Ya Selman operasyonlarına doğrudan katılmayan Rusya, Suriye’nin güneydoğusunda da büyük bir kara kuvveti üssüne sahip olmak için Re’s el-Vaar’da bir askeri üs kurdu.

IŞİD’in Badiye Şam çöllerindeki operasyonlarının önemli ölçüde artmasıyla birlikte, Rusya’nın Wagner şirketinin güvenlik ve askeri kuvvetlerinden bazı kişiler IŞİD tarafından öldürüldü. Sonuç olarak Rusya, Şam’a Rusya’nın bulunduğu bölgelerde geniş güvenlik şeridi oluşturmak için baskı yaptı. Bu nedenle Suriye ordusu kendi isteğine rağmen Süveyde eyaletindeki askeri operasyonlara katıldı.

Suriye ordusu bu ülkenin güneyindeki teröristlere resmi olarak, bölgeyi terk etmeleri, kuzeye göç etmeleri ya da teslim olmaları için sadece 15 Haziran’a kadar zamanları olduğunu bildirirken, Suriye ordusu Süveyde eyaletinin doğusunda güçlerini topladı.

Askeri uzmanlar, bu operasyonun Dera eyaletinin doğusundaki operasyonlara bir giriş olabileceğine inanıyor! Çünkü Dera eyaletinin doğusundaki temizleme operasyonları sırasında, Süveyde eyaletinin güvenliğini korumak ta önemlidir. Ayrıca, Süveyde eyaletinin doğusundaki çöller terörist grupların saldırıların en ciddi baskınlarından biri olabilir ve bu nedenle ordunun bu bölgelerde geniş çaplı olarak bulunması büyük önem taşımaktadır.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun