ABD’nin İsrail’de İnsan Hakları İhlallerinin Araştırılmasını Engellemesi

  • GİRİŞ18.06.2018 09:56:45
  • GÜNCELLEME18.06.2018 09:56:45
ABD’nin İsrail’de İnsan Hakları İhlallerinin Araştırılmasını Engellemesi

Rasthaber - Amerika devleti korsan rejim İsrail’in stratejik müttefiki olarak sürekli bu rejime kayıtsız şartsız ve çok yönlü destek vermeye öncelik vermiştir. Amerika’nın bu rejime destek verdiği ve geçenlerde ifşa edilen konulardan biri, ABD’nin İsrail büyükelçisi David Friedman’ın siyonist rejimin insan hakları ihlallerinin araştırılmasını engellemesidir.

Amerika’nın İsrail büyükelçisi David Friedman bu talebini Ekim 2017 tarihinde gündeme getirmişti. O tarihte Amerika Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu bölgesindeki büyükelçiliklerinden daha titiz bir şekilde Washington’ın Ortadoğu bölgesinde başta İsrail olmak üzere müttefiklerine askeri yardım konusunu incelemelerini istemişti. Friedman ise ABD Dışişleri Bakanlığına yazdığı mektupta yeni genelgelerin İsrail’i kapsamaması gerektiğini belirtmişti. Friedman yazdığı mektupta şu iddiada bulundu: İsrail bir demokrasidir (!) ve askeri güçleri açıkça insan hakları ihlallerinde bulunmaz (!).
Amerika’nın İsrail büyükelçisi Friedman mektubunda ayrıca Tel Aviv'in askeri teçhizata ulaşımını kısıtlamanın Amerika’nın milli çıkarlarına aykırı olacağı iddiasını da ileri sürmüştü.

Amerika’nın İsrail büyükelçisi Friedman’ın bu mektubunun ifşa edilmesi, Beyaz Saray'ın insan hakları ihlalleri durumunda da tamamen eli kanlı katil rejim İsrail’e tek yanlı ve kayıtsız şartsız destek verdiğini ortaya koyuyor.

Oysa siyonist rejim tüm insan hakları örgütleri ve bu alanda faaliyet yürüten tüm uluslararası kurum ve kuruluşların itiraf ettiğine göre Filistin milletine yönelik acımasız tutumu ve insanlık dışı uygulamaları ve bu millete dayattığı katliamları yüzünden dünyada en büyük insan hakları ihlalcisi rejim sayılır. Nitekim siyonistlerin bu cinayetleri son aylarda daha da şiddet kazanmıştır.

Filistin milleti geçen 30 Mart tarihinde Gazze şeridinde geri dönüş başlığı altında bir eylem başlattı, ancak siyonist askerlerin bu eyleme müdahaleleri yüzünden şimdiye kadar 124 Filistinli şehit düştü, 14 bin Filistinli de yaralandı. Bu cinayetler uluslararası camiadan büyük tepki gördü, öyle ki İsrail rejimine bebek katili rejim lakabı verildi.
Gerçi BM insan hakları konseyi şimdiye kadar bir çok kez siyonist rejim İsrail’in mazlum Filistin milletine yönelik cinayetleri ve insan hakları ihlalleri yüzünden bu rejimi kınadı, fakat buna karşın Amerika yönetimi eli kanlı rejimi desteklemeyi sürdürüyor. Örneğin Amerika yönetimi Mart 2018 tarihinde BM insan hakları konseyinin İsrail rejimini sürekli kınayan kararnamelerini eleştirerek bu durumun bu şekilde devam etmesi durumunda konseyin üyeliğinden çekileceği tehdidinde bulundu.
Amerika’nın BM daimi temsilcisi Nicky Haley bu doğrultuda yayımladığı sert bir bildiride BM insan hakları konseyinin İsrail rejimine bakışı gerçekçi ve adil bir bakış olmadığını iddia ederek Washington yönetimi bu sürecin aynı şekilde devam etmesi durumunda BM insan hakları konseyinden çekileceği tehdidini savurdu.
Oysa gerçek şu ki İsrail rejimi sadece her gün Filistin halkını katletmekle de kalmıyor, bu insanları anavatanında yaşamak gibi en temel insan haklarından mahrum bırakıyor ve hatta işgal altındaki Filistin’de yaşayan Filistinlileri evlerini barklarını terk etmeye zorluyor.

Bu durum ise insan hakları örgütlerinin tepkisine neden oluyor. İnsan hakları gözetleme örgütü Ortadoğu masası şefi Sara Leah Whitson bu konu hakkında hazırladığı raporunda Tel Aviv Kudüs’te yaşayan Filistinlilere bu kenti terk etmek için sürekli baskı uyguladığını ve bu kentte yaşayan Filistinli Müslümanlarla siyonistlerin arasında açıkça ayrımcılık yapan yasalar çıkardığını belirtti.

Kuşkusuz Amerika yönetimi tüm bu insanlık dışı uygulamalara göz yumuyor ve bir de utanmadan İsrail’in demokratik ve insan hakları hamisi bir rejim ilan ediyor. Oysa bu yalan Amerika’nın gündeme getirdiği dünyanın en büyük yalanlarından biridir.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun