Yemen'deki Son Gelişmeler

  • GİRİŞ18.06.2018 15:43:54
  • GÜNCELLEME18.06.2018 15:43:54
Yemen'deki Son Gelişmeler

Rasthaber - Suudi koalisyonu Hudeyde havaalanına yoğun şekilde saldırı düzenlerken, Yemen direniş güçleri koalisyonun kiralık komutanlarından ikisini etkisiz hale getirdiler.

Yemen güçleri Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan Necran'ın Sahn bölgesinde Suudi ordu güçlerinin toplanma noktasını hedef alarak, bazı kiralık unsurları etkisiz hale getirdiler.

Al-i Suud kiralık unsurlarına ait bir zırhlı araç  Nehm cephesinde güdümlü füze ile hedef alınarak, içindeki unsurlarla birlikte havaya uçuruldu.

Yemen güçleri Cuf vilayetine bağlı Mahaşma bölgesinde de Suudi uşaklarına ait bir savaş aracını hedef alarak, içerindeki tüm unsurları etkisiz hale getirdiler.

Öte yandan Suudi kiralık güçleri komutanlarından Albay Abde Heyder Yemen güçlerince Marib'in Servah bölgesinde öldürüldü.

Haber kaynakları, Suudi kiralık güçleri komutanlarından Abdud Ahmed Muhsin Cemali'nin de Yemen ordu ve halk güçleriyle Batı Kıyı'da çıkan çatışma sırasında öldürüldüğünü bildirdi.

Suudi savaş uçakları dün öğle saatlerinden sonra en az 25 kez Hudeyde Uluslararası Havalimanını bombaladı. 

Suudi savaş uçakları ayrıca Hudeyde'deki bir hastaneyi bombaladı. Bu saldırı sonucu bazı Yemenli sivil şehit oldu.

Bu arada, Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü bu ülkedeki son gelişmelere yönelik yaptığı bir açıklamada, Batı Kıyı cephesindeki tüm yolların işgalci güçlerin üzerine kapatıldığını belirtti.

El Naşre’nin haberine göre, Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdüsselam yaptığı bir açıklamada, “Batı Kıyı cephesindeki tüm yollar işgalci güçlerin üzerine kapatılmıştır ve onlar halihazırda önceden planlayamadıkları bir tür yıpratma savaşıyla karşı karşıyalar” ifadelerinde bulundu.

Ensarullah sözcüsü sözlerini şöyle sürdürdü: İşgalci güçlere ait savaş uçakları, muhripler ile zırhlı teçhizatlar bile onların herhangi bir işine yaramıyor. Koalisyona ait basın kuruluşları tarafından öne sürülen iddialar ise hiçbir hakiki kanıta dayanmamaktadır.

Yemenli güçler dün Suudi Arabistan’a ait askeri mevzileri “Cizan” bölgesinde hedef alarak koalisyon güçlerine büyük bir darbe vurmayı başarmıştı.

Öte taraftan da El Hudeyde Vali Yardımcısı Şeyh Abdurrahman El Cimaii koalisyon güçlerinin Hudeyde havalimanına asla ulaşmadığını ve bu yönde yayılan iddiaların esastan yalan olduğunu açıklamıştı.

Koalisyon güçlerinin propaganda amaçlı yalan dolan haberleri yaymaya çalıştığını belirten Hicri, “Yemen gönüllü halk birlikleriyle ordu güçleri, Hudeyde havalimanına tam kontrol sağlamış durumda. Yemenli güçler ilaveten Batı Kıyı’daki çatışmalarda koalisyon güçlerini bir tür yıpratma savaşıyla karşı karşıya bırakmıştır” diye konuşmuştu.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun