Hizbullah'ın Yeni Dönemdeki Önceliği

  • GİRİŞ19.06.2018 13:27:29
  • GÜNCELLEME19.06.2018 13:27:29
Hizbullah'ın Yeni Dönemdeki Önceliği

Rasthaber - Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah'ın son aylarda yaptığı konuşmalarda ağırlıklı olarak üzerinde durduğu konulardan biri yolsuzlukla mücadele olmuştur.

Batı Asya ülkelerinin birçoğunda ciddi sorunlara yol açan konulardan biri yolsuzluk meselesidir. Bu konu, Lübnan'ı da içeriyor. Lübnan'la ilgili önemli bir nokta ise şu ki, bu ülke birçok Batı Asya ülkeleri gibi gelirlerini enerji kaynaklarından elde eden rantiyer devlet değil. Buna rağmen Lübnan'da de yolsuzluk had sayfaya ulaşmıştır öyle ki Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah 25 Martta Direniş Bayramı dolaysıyla yaptığı konuşmada, işgalciler ve terörizmle mücadeleden sonra yolsuzlukla mücadelenin Lübnan'da kurulacak yeni hükümetin ikinci önceliği olacağını vurguladı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü 2016 yılı raporunda Lübnan'ı yolsuzluk endeksi açısından 176 ülke arasında 136. sıraya alarak, yolsuzlukta tavan yapan ilk 50 ülkeden biri olduğunu açıkladı.

Lübnan'daki yolsuzluk vakaları daha ziyade devlet yetkililerinin görevi kötüye kullanmaları sonucu yaşanıyor. 

Mevki ve makam sahibi yetkililer, gizlice uğraşla, kişisel ekonomik menfaatlerini ulusal ekonomik çıkarlara tercih ederek, ülkede tavan yapan yolsuzluğa yol açmış bulunuyor. Yolsuzluk emlak, vergi ve banka gibi sektörlerde daha ziyade görünmektedir ve bu sektörlerde bir nevi mafyalar kurulmuştur.

Lübnan'da yayınlanan el-Ahbar gazetesi bu bağlamdaki bir yazıda şöyle yazıyor: "Yolsuzlukla mücadelede bir takım banka ve emlak mafyası hükümetin kalbinde faaliyet yapıyor. Birkaç ay önce parlamento oturumlarından birine neredeyse tüm temsilcilere katılmıştı. Ancak banka ve emlak ile ilgili vergi konusu ele alınmaya başlayınca temsilcileri bir birinin ardından oturumu terk ettiler çünkü bu temsilciler veya vekilleri bankalar veya emlak inşaat firmalarının yönetim kurul üyelerindendir."

Lübnan'daki bazı bilinen yetkililerin Suudi Arabistan başta olmak üzere yabancı ülkelere finansal bağımlılığı, ülkedeki yolsuzluğun diğer bir şeklini oluşturuyor. Bu tür yolsuzluk, Lübnan'ın iç ve dış politikada karar aşamasında bağımsızlığını zayıflatıyor. Yabancı ülkelere finansal bağımlılık ve bazı yetkililerin görevi kötüye kullanması sonucu, Lübnan'da 2014'te başlayan yolsuzlukla mücadele pek bir sonuç vermedi.

Nasrullah'a göre halihazırda Lübnan'ın en önemli sorunlarından biri  yolsuzluk, israf ve ülke kaynaklarının heba olmasıdır ve hükümet bu sorunlarla  mücadele ederek önlemesi için uygun çözüm yolları bulması gerekiyor.  Bu konu büyük önem taşıyor öyle ki Lübnan Hizbullah Genel Sekreteri Durumun bu şekilde devam etmesi halinde ülkenin dağılma eşiğine gideceği uyarısında bulunmuştur.

Nasrullah gerçek seçim kampanyası sırasında gerek seçimler sonrasında kurulacak yeni hükümetin en önemli önceliklerinden birinin yolsuzlukla ciddi mücadele olduğunu söylemiştir.

Hizbullah Lübnan'ın güvenliğini sağlamakta öncü olduğu gibi yolsuzlukla ciddi mücadelede de öncü olmaya çalışıyor.

Hizbullah'ın yolsuzlukla mücadeledeki esas amacı, kamu malını korumaktır. Kuşkusuz bu önemli hedef gerçekleşirse Lübnan ekonomisi gelişecek ve halkın yaşam sorunları hafiflemiş olacak.

Evet Lübnan'daki yolsuzluk sorunu aşılırsa, ülkenin ilerlemesi ve kalkınması için zemin sağlanmış olacak ve halkın refahı için uygun imkanlar beliriverecek.

Ancak yolsuzlukla mücadele, önce görevi kötüye kullanan devlet yetkililerinden başlaması gerekiyor.

Bunun için de kurulacak yeni hükümete büyük görev düşmektedir. 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun