ABD Kongresinin İsrail’in İşgalciliğine Yeni Desteği

  • GİRİŞ30.06.2018 09:55:02
  • GÜNCELLEME30.06.2018 09:55:02
ABD Kongresinin İsrail’in İşgalciliğine Yeni Desteği

Rasthaber - Amerika temsilciler meclisi korsan rejim İsrail’e yaptırım uygulayan firmaları cezalandıran yeni bir kanunu onayladı. Bu kanun ABD Başkanı Donald Trump yönetimine siyonist rejime yaptırım uygulayan Amerikalı firmaları cezalandırma yetkisi veriyor.

Yeni kanun ayrıca BM veya AB’nin siyonist rejim İsrail’e yaptırım uygulama çağrısı yapan bildirilerine destek veren Amerikalı firmaları da kapsıyor.

Ancak bu kanunun onaylanması bir çok tepkilere yol açtığı gözleniyor. Örneğin Amerika vatandaşlık özgürlükleri birliği Amerika temsilciler meclisinin onayladığı yeni kanunu eleştirerek bu hareketin illegal bir uygulama olduğunu ve siyonist rejime yaptırım uygulayanların vatandaşlık haklarını tehlikeye attığını belirtti.

Gerçi Filistin milleti onlarca yılır eli kanlı katil rejim İsrail’in işgalci ve tecavüzcü politikalarından acı çekiyor, ancak son günlerde işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan çatışmalar ve özellikle yüzlerce Filistinlinin Nekbe günü yürüyüşünde ve Amerika büyükelçiliğini Tel aviv’den Kudüs’e taşıması ile eşzamanlı olarak katliam edilmesi, dünya genelinde katil rejimin politikaları ve ABD Başkanı Trump’ın bu rejime destek vermesine yönelik büyük nefret ve infial duygusu yarattı. Öte yandan bu cinayetler dünya genelinde çeşitli iktisadi, siyasi ve askeri alanlarda İsrail rejimine yaptırımların artmasına yol açtı.

BM insan hakları konseyi de 24 Mart 2016 tarihinde bir kararname çıkararak üye ülkelerden işgal altındaki Filistin’de yatırım yapan firmalarından yatırımlarını geri çekmelerini ve bu rejimle anlaşmalarını feshederek Tel aviv’e baskı uygulamalarını istemelerini talep etti.

Gerçekte korsan İsrail’in insanlık dışı politikaları dünya genelinde İsrail’e ve ürünlerine yaptırım hareketini başlattı. Bu hareketin amacı ise siyonist rejimi işgale son vermek üzere baskı altında tutmaktır.

Aksa üniversitesi öğretim üyesi Haydar Ayd bu konuda şöyle diyor: şimdi artık dünyanın ayağa kalkıp bir şeyler yapması için vakit gelmiştir. Uluslararası camia Filistin milleti özgürlüğüne ve medeni haklarına kavuşana kadar İsrail’in ürünlerine yaptırım uygulamalıdır.

Öte yandan siyonist rejimin Filistin milletine karşı cinayetlerini arttırmasına paralel olarak çok sayıda firma İsrail’i boykot hareketine katılmaya başladı. Bu durum ise eli kanlı rejimin elebaşılarını kaygılandırmaya başladı ve bu yüzden siyonist lobiler ve özellikle AIPAC lobisi harekete geçerek temsilciler meclisinde son kanunu çıkarttı.

Her halükarda bütün dünyada başlayan İsrail’i boykot hareketi, uluslararası camianın eli kanlı siyonistlerin cinayetlerine yönelik infial duygusunu yansıtıyor. Gerçi Amerika ve İsrail bu tür kanunları çıkararak muhalifleri korkutmak ve gözdağı vermek istiyor, fakat uluslararası kamuoyunun bu ikiliden nefreti, bu tür kanunlarla pes etmeyeceklerini de ortaya koyuyor.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun