Yemen'de Barışın Kurulmasındaki En Büyük Engel, Arabistan

  • GİRİŞ23.07.2018 09:01:55
  • GÜNCELLEME23.07.2018 09:01:55
Yemen'de Barışın Kurulmasındaki En Büyük Engel, Arabistan

Rasthaber - Sadece 4 gün sonra Suudi koalisyonun Yemen'e karşı başlattığı savaş 41. Ayına giriyor fakat Yemen'de barışın sağlanmasına dair hiç bir iz ve eser görünmüyor.

Geçen 40 ayda Yemen savaşının sonuçları sorusu bir yana daha önemli ve temelli bir soru var, BM genel sekreterinin de belirttiği üzere Yemen savaşı son on yılların en büyük insani facia olmasına rağmen acaba neden barışa doğru bir süreç izlemiyor? Acaba neden BM temsilcisinin az da olsa yaptığı çalışmaları Yemen konusunda bir barışla sonuçlanmıyor?
Bu soruların cevabında birkaç sebep sıralanabilir fakat en önemlisi ise Suudi yönetimin davranış modelidir. Suudi Arabistan Yemen savaşını sözde "meşruiyetin tekrar kazandırılması" gibi boş bir iddia ile başlatarak firari ve müstafi cumhurbaşkanı Mansur Hadi'yi iktidara getirerek Ensarullah'ı ülkenin siyaset arenasından bir kenara itmeyi hedefliyordu. 
Şimdi savaşın başlamasından 40 ayın geçmesine rağmen mansur hadi iktidara gelemezken üstelik Yemen kamuoyu nezdinde büyük muhalefetle karşı karşıyadır zira Yemen'e karşı işlenen cinayetlerde ve insani facianın yaşanmasında Suudi Arabistan ile işbirliği yaparak büyük bir ihanette bulunmuştur. 
Reuters yayınladığı bir yorumda Yemen'in kolera gibi tehlikeli ve ölümcül hastalıklarla boğuştuğu bir dönemde Suudi Arabistan'ı husilere silah ambargosu kılıfı altında Yemen halkına gıda ve ilaç yaptırım ve ambargosu uygulamakla suçladı. 
Buna ilaveten Suudi Arabistan Yemen'de Ensarullah'ın güçlenmesine engel olmaya çalıştı fakat son 40 ayda Ensarullah ve müttefikleri Yemen'de saldırgan Suudi koalisyona karşı "direniş" yöntemini izlemekle kalmayıp Arabistan ve BAE'ye çok ağır darbeler bile indirdiler. 
Yemen'i siyaset arenasında da Ensarullah'tan en organize ve uyumlu bir örgüt olarak söz ediliyor. Yemen'de Ensarullah'ın ağırlığı ve siyasi  konumu kabul edilmeden siyasi bir çözüme ulaşmak neredeyse imkansızdır ve fakat Ali Suud rejimi bu konuyu kabullenmek istemediği için Yemen'de barış peşinde değil, üstelik ecnebi güçleri Ensarullah'a karşı birleştirmeye ve bu savaşta onların rolünü arttırmaya çalışıyor. 
Hudeyde savaşında da Fransız, Amerikan ve Siyonist güçlerin varlığı konusunda bazı haberler yayınlandı. Ortadoğu meseler uzmanı Hüseyin Şeyhulislam'a göre Muhammed bin Selman Yemen'de barış ve ateşkesin gerçekleşmesini istemediği müddetçe Yemen'de barış müzakereleri sonuca ulaşmayacaktır. 
Bir başka konu ise Suudi Arabistan'ın davranış modeli, BM Yemen temsilcisi Martin Grifiths'in başarısız olmasına sebep olmasıdır. Grifiths yeni çalışma turunda Yemen'deki iç gruplarla görüşme yolu ile Ağustos 2016'dan duran diyaloğu canlandırmaya çalışıyor. Bu bağlamda Ensarullah hatta grifiths'in BM'nin Hudeyde limanını denetlemesine dair önerisini kabul etti. Ensarullah lideri Abdulmelik Husi Fransa basınından Lo Figaro gazetesine verdiği mülakatta BM'nin Hudeyde limanına denetlemesini ancak Suudi koalisyonun bu bölgeye saldırılarının durması halinde kabul edeceklerini belirtti.
Fakat Suudi Arabistan savaşın durması için Yemen ordusu ve Ensarullah güçlerinin Hudeyde'den çekilmesini şart koştu. Bu konu ise Ensarullah lideri Abdulmelik Husi tarafından Yemen hakimiyetinin ihlali olarak değerlendirildi.
Bu arada unutmamak gerekir ki Suudi Arabistan Yemen savaşının sona ermesi ve barışın sağlanmasını ise kendi siyasetlerinin yenilgisi olarak kabul ediyor. Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman'ın Yemen'de barışa karşı muhalefetinin belki de en önemli sebeplerinden biri de budur.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun