Kim Bu "Beyaz Miğferler"?

  • GİRİŞ26.07.2018 08:19:41
  • GÜNCELLEME26.07.2018 08:19:41
Kim Bu

Rasthaber - Son günlerde Suriye ile ilgili haberlerde "Beyaz Miğferler" adlı bir grubun intikal konusu, dünya medyasının gündemindeki en önemli haberler arasına yer aldı.

Fakat kim bu "Beyaz Miğferler"?

Suriye'de savaş ve krizin tırmanması ile birlikte Amerika ve Britanya tarafından 2013 yılına "beyaz Miğferler" adında bir grup kuruldu. Söz konusu grubun görevi ise Suriye'nin çeşitli bölgelerinde teröristlerin kontrolündeki halka yaradım etmekti. Aslında bu grubun görevi insancıl çalışmalar şeklinde belirlenmişti.

Fakat çalışma alanı, teröristlerin kontrolündeki coğrafya olarak tanımlandı. Burada önemli olan konu ise bu insancıl görevde bile etnik ayrımcılıklar da açıkça yaşandı. İdlib eyaletinde Fua ve Keferya halkı mart 2015'ten beri, bundan birkaç gün öncesine kadar terörist grupların en ağır ablukası ve kuşatması altındaydı, öyle ki yiyecek, içme suyu, sağlık hizmetleri ve hatta ilaçtan bile yoksun bırakıldılar; fakat Beyaz Miğferler ve onların destekçilerine göre, Suriye'nin diğer bölgelerinden daha vahim şartlarda yaşayan Fua ve Keferya halkını, insancıl yardımlardan yararlanma hakları yoktu.

İnsancıl yardımlarında ulaştırılmasında yaşanan bu etnik ayırımcılık, insancıl yardımları ulaştırmanın Beyaz Miğferlerin göstermelik görevleri olduğunu, bu grubun gerçek görevinin ise Suriye'nin bazı özel bölgelerinde terörist gruplara destek vermek olduğunu ortaya koyuyor. Nitekim Suriye dışişleri bakanlığı söz konusu grup mahiyetinin terörizm olduğunu açıkça duyurdu.

Batı medyası tarafından bol bol övülen ve kurtardıkları iddia edilen sivillerin haberleriyle adeta kahramanlaştırılan 'Beyaz Miğferler diğer yandan Suriye hükümetine karşı batılı güçlerin bir maşası olduğu ortaya çıktı. Almanya ve Fransa'nın beyaz Miğferlerden bir grubunu kabul etmeye hazır olduklarını açıklamaları ardından, işgal edilen Filistin topraklarında Rusya büyükelçiliği yaptığı açıklamada, Beyaz Miğferlerin aileleri ile birlikte Suriye'nin güney batı bölgesinden çıkmaları ardından, bölgede kimyasal saldırıların azalmasının beklenebileceğini vurguladı. Rusya büyükelçiliğinn açıklaması, aslında hiçbir kanıt ve belge sunulmadan Suriye yönetiminin bölgede kimyasal silah kullanmasına dair iddialara verilen bir karşılıktır.

Olayın diğer ilginç yanı ise günümüzde beyaz Miğferlerin Suriye'den çıkarılmasını üstlenen ülkelerin tümünün Suriye yönetimi karşıtı ve bu ülkedeki silahlı grupların destekçileri olmasıdır. Suriye'deki beyaz Miğferlerden yüzlercesi işgal edilen Filistin toprakları ve Ürdün'e taşındılar; bu arada Almanya ve Fransa gibi ülkeler de son günlerde bu gruptan en az 3 bin kişilik bir grubu kabul etmeye hazır olduklarını duyurdular.

Bu konu ise beyaz Miğferlerin sözde insancıl görev için Suriye'de bulunduklarını fakat gerçek görevlerinin ise tamamen farklı olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Bu arada Britanya basınından Telegraf gazetesi de beyaz Miğferlerin ana mali kaynaklarının ise BAE ve Britanya olduğunu ilan etti. Bazı haber çevrelerinde de "beyaz Miğferleri, aldatma savaşı" başlıklar ile raporlar yayınladılar. Tüm bu raporlar ise söz beyaz Miğferlerin Suriye'de silahlı grupların kontrolü ve cinayetlerine maruz kalan halkı değil, teröristlerin destekçisi olduğunu belirtiyor.

Nitekim Russia Insider'dan Sophie Mangal, İdlib'de "sivil savunma" faaliyeti yürüten 'Beyaz Miğferler' üyelerinin, başta Nusra Cephesi öncülüğünde kurulan Tahrir el-Şam ve IŞİD olmak üzere çeşitli silahlı gruplarla ilişkisini ortaya çıkarttı.

Hiç şüphesiz Suriye'de Beyaz Miğferler gibi grupların sayısı az değildir ve muhtemelen gelecek aylarda da diğer grupların Suriye'den çıkışlarının haberleri yayınlanacaktır./

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun