Yemen İHA Saldırıları ve Al-i Suud’un Daha Savunmasız Olması

  • GİRİŞ06.08.2018 11:01:04
  • GÜNCELLEME06.08.2018 11:01:04
Yemen İHA Saldırıları ve Al-i Suud’un Daha Savunmasız Olması

Rasthaber - Yemen Ensarullah hareketi yaptığı açıklamada; “Arabistan’ın güney batı bölgesinde Asir vilayetinde kral Halid hava üssünü hedef aldığını” duyurdu.

Yemen hava savunma güçleri de Suudi koalisyona ait bir casus İHA’yi ülkenin kuzeyinde Cuf vilayetinde el-Maslub ilçesinde hedef almayı başardı.

Arabistan; Amerika, BAE ve diğer bazı Arap ülkelerin desteği ile mart 2015’ten itibaren, firari ve müstafi cumhurbaşkanı Abdrabe Mansur Had’yi Yemen’de tekrar iktidar yapmak bahanesi ile Yemen’e askeri saldırı düzenledi fakat şimdiye kadar çok geniş çaplı saldırı ve hava, kara ve denizden uygulanan yoğun ambargoya rağmen hedeflerinden hiç birine ulaşamadı. Arabistan, Yemen savaşında aslında kaybeden taraf olarak tanınıyor zira Yemen’de siyasi hedeflerini gerçekleştiremezken, üstelik savaş meydanında da operasyon ve askeri harekatlarda da ardı ardına yenilgiler alarak başarısız kalıyor.

Yemen ordusu ve halk güçleri ağır ve etkili darbeleri, çeşitli askeri taktiklerle Suudi saldırgan güçlerini gafil avlamayı başararak pratikte meydan dengelerini kendi lehine değiştirmeyi başardılar. Bu çerçevede Yemen güçlerinin başarılı İHA operasyonları, düşmana karşı caydırıcı savaşta köklü bir gelişme sayılıyor.

Yemen ordusu ve Ensarullah Hareketi İHA birliği sözcüsü yaptığı açıklamada; Yemen artık askeri açıdan zayıf bir ülke değil ve düşman bizim artık eskisi gibi olmadığımızı bilmelidir. Yemen füze güçleri İHA'larla müdahalecilere ait üsleri tespit ettikten sonra, balistik füzelerini Batı sahiline fırlatmaktadır. İHA'larla yapılan tespit operasyonlarında değeri 1000 dolardan az olan aletler kullanılmaktadır, ifadelerini kullandı.

Yemen halk komiteleri ve ordu İHA saldırıları, uzun menzilli “Semad-2” İHA’ları ile Arabistan’da Aramco firması petrol rafinerisini bir süre önce hedef alarak daha ciddi bir aşamaya girdi. Yemenlilerin Arabistan’ın askeri ve ekonomi merkezlerine başarılı İHA saldırıları, düşman ile savaşta yeni bir döneme güçlü başlangıç sayılıyor.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e saldırının 4. Yılında yemenlilerin daha fazla saldırıda bulunmaları ise tüm alanlarda saldırgan Arabistan’a karşı direniş güçlerinin daha üstün olduğunu gösteriyor. Yeni stratejisini Suudi Arabistan’a karşı, yerli kapasitelere dayalı olarak geliştirilen füze ve İHA darbelerine dayandıran Yemen direnişi, saldırganlara karşı daha fazla güce sahip olduğu görülüyor.

Yemen’in bu hesaplanan, titiz ve zeki hareketleri ise Suudi saldırgan güçlere karşı daha da üstün olmalarına sebep oluyor, bu da saldıran mütecaviz koalisyonun yenilgi sürecini hızlandırıyor. Yemenlileri İHA saldırıları Al-ı Suud ve müttefiklerinin ne kadar kırılgan olduklarını Yemen halkına daha da gün yüzüne çıkarıyor.

Lübnan el-Ahd sitesi şöyle yazıyor: Saldırgan Suudi koalisyon Yemen savaşındaki başarısızlıkları devam ediyor ve yemenlilerin İHA saldırılarının yoğunlaşması ise Al-ı Suud başarısızlıklarının arttığını gösteriyor.

Artık günümüzde Yemen ordu güçleri kendi İHA güçlerine dayanarak bu kabiliyeti saldırganlar ve katillere karşı bir tehdit olarak kullanıyorlar. Arabistan’ın Yemen’e saldırganlığı ise Yemen direnişinin Suud yetkililerini her geçen gün daha da hayrete düşürdüğü ve adeta şoke ettiği bir dönemde hala devam ediyor.

 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun