ABD'nin Yeni Tarife Savaşına Karşı Avrupa'dan Misilleme Vurgusu

  • GİRİŞ01.09.2018 09:46:01
  • GÜNCELLEME01.09.2018 09:46:01
ABD'nin Yeni Tarife Savaşına Karşı Avrupa'dan Misilleme Vurgusu

Rasthaber - Tarife savaşında ateşkesin sağlanması yönünde ABD ile AB'nin son anlaşmasına rağmen ve mevcut ticari ihtilafları gidermek için yapılan müzakerelerin yanı sıra ABD başkanı Donald Trump'ın Avrupa'dan ithal edilen arabalara yeni tarife uygulaması AB'nin sert tepkisine yol açtı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker cuma günü yaptığı açıklamada, eğer ABD yapılan anlaşmaya aykırı olarak Avrupa arabaları üzerine tarife uygularsa Avrupa'nın da misillemede bulunacağını söyledi. Trump'ın bu tavırları hakkında AB'nin beklentilerinin aksine şimdi artık Avrupalıların hayal ettiğinden çok daha sert bir Trump'ın var olduğu anlaşılıyor. Junker kendisi ile Trump arasındaki ateşkesin arabalar üzerinde yeni tarife uygulama konusunda  sonuç vereceğini ümit ediyordu ancak gelişmeler tam aksi bir durumu oluşturdu. Junker şöyle dedi: AB hiç kimseye ticari siyasetleri için karar vermesine izin vermez. Washington anlaşmayı ihlal ederse ve (Avrupa) arabalarına tarifeleri uygularsa, aynısını yapacağız."  Trump AB'nin araba üzerine tarife uygulamama yönündeki teklifini reddedip ve kendisinin tabiri ile  Avrupa'nın ticari ve ekonomik siyasetleri Çinlilerin siyaseti kadar kötüdür. Trump Avrupalıları araba ve yedek parça ithalatında% 25 oranında tarife uygulayacağı ile tehdit etti. Bu tehdidin gerçekleşmesi sadece Avrupalı araba sanayicilere zarar vermeyecek aynı zamanda Amerikalı kullanıcılar için de aynı zarar ve hasarı getirecek.Üstelik  AB de aynı girişimde bulunarak ABD'de araba üreten fabrikalar için yarışma gücünü azaltmış olacak. Bir kaç gün önce Almanya sanayi federasyonu Trump yönetimini uyararak Avrupa mallarının ithali üzerine her türlü gümrük tarifesinin uygulanması Washington'un kendi zararına olacağını duyurdu. Trump destekleyici politikaları uygulama vaadini yerine getirme doğrultusunda 1 haziran 2018 tarihinden itibaren Avrupa ve diğer ülkelerden çelik ve alüminyum ithalatına gümrük vergisi uygulamaya başladı.Almanya sanayi federasyonu sekreteri Dieter Kempf şöyle diyor: "ABD ve Avrupa'nın bu konuda görüşmelere devam etmesi mantıksal bir yöntemdir. Ulusal güvenlik meseleleri bahanesiyle uygulanan tarifeler tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Avrupa Amerika'ya fidye vermemeli ve ABD karşısında kendine güvenerek dik durmalıdır."

ABD yönetiminin başka ülkelere karşı ek vergi ve yaptırım uygulaması, Washington karşısında uluslararası bir koalisyonun kurulmasına yol açmıştır. Bu koalisyonda ABD'nin hatta daimi ve geleneksel müttefikleri yer almaktadır.

Böylece ABD, uluslararası arenada her zamankinden daha ziyade izole olmuştur ki bu da ABD'nin siyasi ve ekonomik yapılanmasına ciddi zararlar verebilir.

Reagan başkanlığı dönemindeki ABD Kongresi'nin Bütçe Bölümü Direktörü David Stokman, Trump'ın izlediği bu gidişat ve politika ile, ABD'nin önemli firmalarının hisse değerlerinin yarıya düşmesi ve borsaların çökmesinden endişe duyulduğunu vurguladı.

Uluslararası gelişmeler, ABD yönetiminin yakında siyasi ve ekonomik sonuçları çok ağır olacak uluslararası bir kriz ile karşı karşıya kalacağını gösteriyor. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın başka ülkelere karşı izlediği hasmane politikalar, dünyada İran, Rusya, Çin, Türkiye ve hatta AB üyelerinden oluşan bir karşıt cephenin oluşmasına sebebiyet vermiştir ki bu da ABD için hiçbir iyi haber sayılmaz.

ABD yönetimi aynı politika ve icraatına devam etmesi halinde bu cephenin daha da büyümesi bekleniyor.

Her ne kadar bu cephe büyürse, ABD ve dolarlı sistemi büyük darbe almış olacak.

 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun