Muharrem ve Aşura’nın İçi Boşaltılmak İsteniyor

  • GİRİŞ15.09.2018 10:18:17
  • GÜNCELLEME15.09.2018 10:18:17
Muharrem ve Aşura’nın İçi Boşaltılmak İsteniyor

Rasthaber - Hüseyni inanış, Muhammedi inanışın özüdür. Muhammedi inanışı yok etmek için mücadele veren beşeri sistemler Resulullah (saa) sonrası bu inanışı ihya eden herkesi yok etme peşindeydiler. Çünkü kendi varlıklarını onların yok olmasında görüyorlardı.

Emevilerin cinayetleri: Emeviler, Velayet ve İmamet nurunu söndürmek için hidayet önderlerini şehid etmekte görmekteydiler. Hz. Ali’in şehadet ile başlattıkları terör eylemlerini, İmam Hasan’ı zehirleterek devam ettirmiş Kerbela katliamıyla da doruğa çıkarmışlardır. İmamların mezarlarının gizli kalmasının ve daha sonraları masum imam tarafından yerlerinin tesbit edilmesi, Emevi saltanatının zülmünün diğer bir alanını gösteriyor; İmamları şehid ettikten sonra kabirlerinin ziyaret edilmesini de engellemeye çalışmışlardır. Kısacası Emevi saltanatı hem imamların varlıklarını kendilerine tehlike görüyor, hem de onların mezarlarını/türbelerini.

Abbasilerin hileleri: Emevi saltanatının defterini, hakkı hak sahibine verme bahanesiyle düren Abbasi saltanatı ise Velayet sahiplerinin imametlerini kabul etmelerine rağmen onların toplumun önderleri olmalarına izin vermediler. İmamları saltanatın kontrolünde tutarak İslam toplumunda her türlü siyasi ve toplumsal faliyetlerini engelleme yolunu seçmişlerdir. Neticede hidayet önderlerini şehit ettiler. Bunun sebebi ise onların arkasına saklanıp toplumu idare edebileceklerini sanıyor olmaları ve bunu başaramamış olmalarıdır. İmamların bu hile karşısındaki staratejileri, Abbasi saltanatlarını güçlendirmenin aksine onların tahtlarını salladığı görülünce en son çare olarak şehid ettiler.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLANIZ

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun