Rusya’nın Siyonist Rejimi Uyarması

  • GİRİŞ21.09.2018 13:28:12
  • GÜNCELLEME21.09.2018 13:28:12
Rusya’nın Siyonist Rejimi Uyarması

Rasthaber - Rusya eylül 2015’ten itibaren teröristlerle mücadele hedefi ve Suriye yönetiminin talebi üzere bu ülkede geniş çapta askeri varlığını sürdürüyor. Bu bağlamda Suriye’de Hmaymim askeri hava üssü Rus uçakların konuşlandığı mekandır.

Bu arada Siyonist rejim İsrail ise psikolojik savaş ve de siyasi görüşmelerle Rusya’nın Suriye’de İran’ın varlığı ile ilgili görüşünü etkilemeye ve Moskova’yı kendi görüşlerine yaklaştırmaya çalışıyor.
Fakat bu çalışmaların yenilgiye uğraması ile, Siyonist rejimin tabiri ile İran ve Hizbullah hareketi ile ilgili güçler ve teçhizatlara yönelik Suriye’deki hedeflere saldırıları artış kazandı. Bunun en son örneğinde Siyonist rejim uçakları pazartesi günü Rusya’nın bir arama uçağının uçuşunu suiistimal ederek Lazikiye’de bir hedefe saldırdı, bu sırada Suriye hava savunma sistemi ise yanlışlıkla Rusya’ya ait IL-20 uçağını düşürdü.
Bu konu Moskova’nın Tel Aviv’e yoğun öfkesine sebep oldu. Rusya savunma bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov bu bağlamda yaptığı açıklamada Siyonist rejimin F16 savaş uçaklarının Lazkiye saldırısından sadece bir dakika önce Rusya’yı haberdar ettiğini söyledi. Konaşenkov, Siyonist savaş uçaklarının Rusya’ya ait IL 20 araştırma uçağını 15 mürettebatı ile Hmaymim hava üssüne dönerken bir kalkan olarak kullanması sonucu bu uçağın Suriye uçaksavar sistemince hedef alındığını, Siyonist rejimin Lazikiye’ye yönelik füze saldırısının da Fransa’ya ait bir fırkateynin desteği ve ortaklığı ile yapıldığını belirtti.
Rusya savunma bakanı Sergey Şoygo ise bu bağlamda şöyle dedi: İsrail’in kışkırtıcı girişimleri, “Rusya ve İsrail işbirliği ruhu” ile tamamen çelişmekte ve bu yüzden Rusya bu hareketi düşmanca telakki ediyor ve karşılık hakkını saklı tutuyor.
Görünüşe göre Ruslar şimdi Tel Aviv’in Moskova’yi Suriye alanında bir araç gibi kullandıkları gerçeği anlamışlardır. Moskova Siyonist rejimin Suriye’deki hedeflerine yönelik hava saldırılarına tepki göstermemekle, pratikte Suriye’de İran ve korsan rejimin karşılaşmasına tarafsız kalabileceğini ve Tel Aviv’in de Suriye’de bulunan Rus askerlere ve teçhizatlara zarar vermeyeceğini sanıyordu. Fakat böylece Siyonistlerin ikili ilişkilere hiçbir değer vermediklerini ve Rusları da  kolaylıkla kendi hedeflerine kurban ettiklerini anladılar. 
Rusya savunma bakanı Sergey Şoygu ise Suriye’de Rus uçağının Siyonist rejimin komplosu sonucu Suriye hava savunma sistemi ile düşürülmesine tepki olarak yaptığı açıklamada, “ İsrail’den Rus askerlerini Suriye’de tehlikeye düşürecek hava saldırılardan sakınmalarının defalarca ve defalarca istendiğini” söyledi.
Rusya dışişleri bakanlığı da Moskova’da Siyonist rejim büyükelçisi ile görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Moskova’nın Suriye’deki güçlerini korumak için her şey yapacağını belirtti.
Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin de Suriye’de Rus uçağının düşürülmesine tepki olarak, şöyle dedi: bu olay, Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesi ile kıyaslanamaz. Bu uçağın düşmesi ile ilgili tutumum, savunma bakanlığın tutumudur. Bu olayı ciddi olarak araştırmak gerektir. Rusya’nın tepkisi Suriye’de güçlerimizin güvenliğini arttırmak olacaktır.
Böylece bu olayı özellikle Suriye alanında Rusya ve İsrail ilişkilerinin yeni bir dönemi nitelemek gerekir. Ruslar eski siyasetlerinin sırf Siyonist rejimin daha da cesaretlenmesine sebep olduğunu, onların Suriye’ye karşı hasmane askeri saldırılarına karşı ciddi tepki göstermeleri gerektiğini anlamışlardır. Bu olay ise Siyonist rejimin saldırgan mahiyeti ve ikili ilişkilerde, karşı taraf Rusya olsa bile kendi taahhüt ve sorumluluklarına kayıtsız kalmak olduğunu açıkça gösteriyor. 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun