ABD’nin 2017 Terör Raporu; İran’la Husumetin Göstergesi

  • GİRİŞ21.09.2018 13:32:45
  • GÜNCELLEME21.09.2018 13:32:45
ABD’nin 2017 Terör Raporu; İran’la Husumetin Göstergesi

Rasthaber - Amerika Dışişleri Bakanlığı 2017 yılında terörle ilgili yıllık raporunda kendince İran İslam Cumhuriyeti’ni teröre destek vermekle suçladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yayımladığı yıllık raporunda İran dünya genelinde teröre destek verdiğini ve bu desteği Kudüs ordusu ve Lübnan Hizbullah hareketi üzerinden yürüttüğünü iddia etti. Amerika Dışişleri Bakanlığı raporda ayrıca İran’ı Ortadoğu bölgesinde yıkıcı rol ifa etmek ve Arap ülkelerinin içişlerine karışmakla suçladı.

Aslında Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın bu raporu geçmiş yıllarda yayımladığı raporlarda ve Amerikalı yetkililerin arada bir konuşmalarında ileri sürdükleri bir dizi bayat iddiaların tekrarıdır ve hiç bir yeni konuyu içermemektedir.

Amerika devletinin Donald Trump yönetiminde İran karşıtı mesnetsiz suçlamaları ve iddiaları sadece bu zümrenin yalan söylemekten asla çekinmeyecek kadar utanmaz  ve onursuz olduklarını gösteriyor.

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl yayımladığı bu raporların hiç bir yasal dayanağı ve boyutu olmadığı da belirtilmelidir. Zira en başta Amerika dünyada bu alanlarda yaşanan sorunların büyük bir bölümünden bizzat sorumlu olan bir devlet olarak asla başka ülkeleri suçlayabilecek konumda değildir. İkincisi, bu tür raporlar başka ülkelerin dış politikasını değerlendirmek için istinat edilebilecek belgeler olmadığı da belirtilmelidir. Hal böyleyken Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın bu tür mesnetsiz raporları bağımsız ülkelerin içişlerine müdahale etmekten başka bir anlam ifade etmez ve sadece Amerika’nın beyaz sarayın sultasına boyun eğmek istemeyen ülkelere karşı husumetinin göstergesidir.

Gerçekte Amerika’nın başta Ortadoğu bölgesi olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine yönelik dış politikasına bakıldığında bu ülke ve müttefikleri bölgede tüm krizlerin çıkmasında başrolü oynadıkları anlaşılıyor. Bugün Donald Trump yönetimi korsan İsrail ve Suud rejimi, yani terörün ana odakları olan iki rejimle el ele vererek İran’ı bölgede istikrarsızlık kaynağı olarak tanıtmaya çalışıyor. Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesini de bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Oysa Amerika’nın İran’a yönelik iddiaları hatta bu ülkenin iç arenasında ciddi eleştirilerle karşılaştığı gözleniyor. En son Amerika yönetiminde kurulan İran eylemi adlı grubun Başkanı Brian Hook’un Hudson düşünce kurumunda İran karşıtı konuşmasının ardından Amerikalı savaş karıştı aktivistlerden Medea Benjamin tribüne çıkarak şöyle dedi: Gelin normal ülkelerden söz edelim. Gelin Suudi Arabistan hakkında konuşalım; uluslararası camiaya yönelik en büyük tehdit olan bu ülkeden söz edelim.

Bundan başka Amerika yönetimi kendi yetkililerinin itiraf ettiği üzere bizzat tekfirci IŞİD terör örgütünün kurulmasında rol ifa ettiği halde İran’ı teröre destek vermekle suçladığı da belirtilmelidir.

Bu gerçeklerden hareketle Amerika yönetimi halâ bölgede ve dünyada İran karşıtlığı ve İranofobia projesini yürüterek İran’ı karalamaya ve böylece kendi şom hedeflerine ulaşmaya çalıştığı söylenebilir.

 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun