İsrail’in NPT’ye Katılma Zarureti Üzerine

  • GİRİŞ22.09.2018 09:11:41
  • GÜNCELLEME22.09.2018 09:11:41
İsrail’in NPT’ye Katılma Zarureti Üzerine

Rasthaber - Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen 62. Uluslararası atom enerjisi kurumu UAEK yıllık konferansında korsan İsrail’in NPT anlaşmasına katılma zaruretine vurgu yapıldı.

62. Uluslararası atom enerjisi kurumu UAEK yıllık konferansı 17 Eylül Pazartesi günü Viyana’da başladı. Konferans 21 Eylül Cuma günü sona erdi. Konferansın en önemli gündem maddelerinden biri ise nükleer silahlardan arınmış bir Ortadoğu’ydu. Aslında nükleer silahlardan arındırılan bir Ortadoğu, UAEK konferanslarının sabit ve değişmez gündem maddelerinden biri sayılır.

Nükleer silahların yayılmasını men eden NPT anlaşması, dünya genelinde nükleer silahların yayılmasını engellemek ve barışçıl nükleer enerjiden yararlanma alanında üye ülkelerin arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla 1968 yılında imzalandı ve 1970 yılından itibaren de yürürlüğe girdi. BM raporlarında yer alan son verilere göre hali hazırda dünyada 191 ülke NPT anlaşmasını kabul etti.

Ancak buna karşı Ortadoğu bölgesinde nükleer silahı bulunan tek rejim olarak korsan İsrail bu anlaşmanın üyesi değildir. Aslında Ortadoğu bölgesinde siyonist rejim İsrail NPT’ye üye olmayı reddeden tek rejim sayılır. Oysa bu rejim 200’den fazla nükleer başlığı bulunan bir rejimdir.

Buna göre 62. Uluslararası atom enerjisi kurumu UAEK yıllık konferansında en çok bu rejimin NPT anlaşmasına katılmasına vurgu yapılması dikkat çekti.

Bu bağlamda Ürdün atom enerjisi kurumu Başkanı Halid Tukan konferansa yaptığı konuşmada korsan İsrail’in nükleer silahları men eden NPT anlaşmasına katılma zaruretine vurgu yaparak, bu rejimin tüm nükleer tesisleri nükleer silahlardan arındırılmış bir Ortadoğu inşa etmek ve uluslararası barış ve güvenliği sağlamak için UAEK’nun denetimine açılması gerektiğini belirtti.

Bugün hatta Amerika ve Rusya gibi dünyanın iki süper nükleer gücü nükleer silahlarını azalttıkları ve bu yönde yeterli olmamakla beraber bazı adımları atmaya çalıştıkları halde eli kanlı İsrail rejimi NPT anlaşmasına üye olmayı kabul etmediği gibi, nükleer silahlarını geliştirmeye çalışıyor. Stokholm barış etüt merkezi bundan önce dünyada siyonist rejim İsrail de dahil bazı rejimlerin nükleer silahları hakkında yayımladığı raporunda, Amerika ve Rusya nükleer silah sayısını azaltmalarına rağmen İsrail rejimi nükleer silahlarını geliştirmeye devam ettiğini belirtti.

Ortadoğu bölgesinde ve hatta dünya genelinde bir çok siyaset meseleleri uzmanı ve bir çok ülkenin siyasi yetkilileri, Ortadoğu bölgesinde silah yarışı ve şiddet ve terör ve radikalizmin yayılmasının en önemli sebebi, siyonist rejimin NPT anlaşmasına katılmamasından ibaret olduğunu savunuyor. Bu doğrultuda İran İslam Cumhuriyeti’nin BM’nin Viyana’daki kurumlarında temsilcisi Kazım Garibabadi de 62. Uluslararası atom enerjisi kurumu UAEK yıllık konferansında yaptığı konuşmada, siyonist rejime NPT anlaşmasına üye olması için uygulanan sürekli baskı, Ortadoğu bölgesinde barış ve güvenliği korumanın etkili yollarından biri olduğunu ifade etti.

Her halükarda korsan rejim İsrail’in nükleer silahların yayılmasını men eden NPT anlaşmasına katılması, sadece Ortadoğu bölgesinde yer alan bazı ülkelerin her zaman üzerinde ısrarla durdukları bir talep değildir. Bugün hatta Tel aviv ile resmi ilişkileri bulunan Mısır gibi devletler de uluslararası oturumlarda açıkça bu talebi dile getiriyor. Mısır’ın geçen Nisan ayında düzenlenen NPT’yi gözden geçirmek üzere ikinci hazırlık oturumuna katılan temsilci heyetinin Başkanı Ala Yusuf, İsrail’in bu anlaşmaya katılması için acil tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

 

 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun