Bin Salman Arabistan’da Baskı Politikasını Sürdürüyor

  • GİRİŞ23.09.2018 12:09:27
  • GÜNCELLEME23.09.2018 12:09:27
Bin Salman Arabistan’da Baskı Politikasını Sürdürüyor

Rasthaber - Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Salman bu ülkenin iç arenasında siyasi ve güvenlik çıkmazından kurtulmak amacıyla muhaliflerini bastırmayı tüm şiddeti ile sürdürüyor.

Suud rejiminin veliaht prensi ve bu ülkenin esas lideri Muhammed bin Salman en yeni kararında Necran ve Ceyzan emirlerini görevden azletti. Suud prensi Muhammed bin Salman’ın bu kararının sebebi, söz konusu Necran ve Ceyzan emirlerinin bin Salman’ın amcası Ahmet bin Abdulaziz’le irtibatta oldukları yönündeki kuşkusuydu.

Görünen o ki Suudi Arabistan’da işler veliaht prensi Muhammed bin Salman’ın istediği yönde ve arzu ettiği biçimde ilerlemiyor. Nitekim Suud veliaht prensi Muhammed bin Salman bu koltuğa oturduğu ilk aylarda olduğu gibi artık ne medyada ve ne de Riyad yönetiminin iç ve dış kararlarında pek fazla boy göstermiyor ve adı geçmiyor.

Gerçekte Muhammed bin Salman’ın Şubat ve Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirdiği yurt dışı ziyaretlerinden sonra Suud veliaht prensi medyada pek görünmez oldu. Bu arada bazı çevreler, Muhammed bin Salman’ın başta Filistin dosyası olmak üzere bazı alanlarda yetkilerinin kısıtlandığını dile getirmeye başladı.

Aslında Suud rejiminin veliaht prensi Muhammed bin Salman için oluşan yeni şartların sebeplerini iç arenada ve bölgesel düzeyde yaşanan gelişmelerde aramak gerekir. iç arenada en önemli neden, prens Muhammed bin Salman’ın Suud hanedanı içinde amcaoğullarına karşı radikal uygulamalarıdır. Muhammed bin Salman’ın tüm çabaları, Suudi Arabistan’da kraliyet koltuğuna oturan Abdulaziz’in ilk torunu olmaya yöneliktir. Bir başka ifade ile Muhammed bin Salman Suudi Arabistan’da iktidarın Abdulaziz’in oğullarından babası Salman’ın oğullarına geçmesi için çaba harcıyor.

Muhammed bin Salman bu hedefine ulaşmak için Suud hanedanı için muhalifleri ve rakiplerine yönelik büyük bir tasfiye operasyonu başlattı ve Suudi Arabistan’da büyük taraftar kitlesi olan sözde “fesatla mücadele” sloganına sarılarak harekete geçti. Suud veliaht prensi Muhammed bin Salman bu doğrultuda Kasım 2017’de ani bir operasyonun düğmesine bastı ve onlarca Suud prensini mali fesatla mücadele bahanesi ile gözaltına aldı. Bin Salman benzer operasyonu daha sonraki aylarda da düzenledi.

Newsweek dergisine bir makale yazan Londra üniversitesi siyasal bilimler hocası Mazavi Reşid, Muhammed bin Salman bu operasyonları ile Suud hanedanı içinde bir çok düşman yarattığını, bu durum uzun yılları onu etkileyeceğini ve baskı politikasından başka hanedan içinde oluşan bu derin çatlakları nasıl dolduracağı da bilinmediğini belirtiyor.

Öte yandan bu şartlar Arabistan içinde veliaht prensi Muhammed bin Salman’ı derin panik ve korkuya sürüklediği de gözleniyor. Örneğin Muhammed bin Salman bundan önce Arabistan içişleri Bakanı Abdulaziz bin Suud bin Naif’in bir çok yetkisini elinden almasına rağmen halâ içişleri bakanına kötümser bir gözle bakıyor, zira polis gücü ve bölgelerin emirleri onun gözetimi altında faaliyet yürütüyor.

Muhammed bin Salman’ın kuşkucu tutumu ve korkusu hakkında ifşaatta bulunan Arabistanlı ünlü ifşaatçı Müçtehid, Suud rejiminin veliaht prensi Muhammed bin Salman’ın kendisini savunmak için Mossad ajanlarını kullandığını ifşa etti. Müçtehid attığı yeni twittinde Muhammed bin Salman kendisine yönelik darbe girişiminden kaygı duyduğunu ve bu yüzden kraliyet muhafız alayına bile güvenmediğini ve korumalarını Mossad ajanlarından seçtiğini vurguladı.

Bölgesel düzeyde ise Suud rejiminin Muhammed bin Salman elebaşılığında Yemen’e dayattığı savaşta ciddi hezimete uğraması Suud hanedanı içinde bin Salman’a yönelik eleştirilerin artmasına yol açtı. Bu doğrultuda, Arabistan kralı Salman’ın kardeşi Ahmet bin Abdulaziz geçenlerde Londra’da yaptığı açıklamada Salman ve oğlu Muhammed’i Yemen’de işlenen cinayetlerin sorumluları olduğunu belirtti.

Bu şartlarda Muhammed bin Salman Arabistan’da veliahtlık koltuğunu koruması ve ardından kendini bu ülkenin kralı ilan etmesi bir çok sıkıntı ile karşılaşacağı ve hatta bu hayali suya düşeceği anlaşılıyor.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun