Moskova’da Tel aviv’e Suriye’de Gerginlik Çıkarma Uyarısı

  • GİRİŞ26.09.2018 10:12:21
  • GÜNCELLEME26.09.2018 10:12:21
Moskova’da Tel aviv’e Suriye’de Gerginlik Çıkarma Uyarısı

Rasthaber - Rusya yönetimi esas suçlu olarak korsan İsrail’i sorumlu tuttuğu Suriye hava sahasında bir Rus askeri keşif uçağının düşürülme olayı şimdiye dek görülmemiş boyutlara ulaştığı gözleniyor.

Gerçi korsan İsrail elebaşıları, Rusya’ya ait askeri keşif uçağının Suriye hava sahasında düşürülme olayında her türlü sorumluluğu reddediyor, ancak buna karşın Moskova yönetimi bu konuda Tel aviv doğrudan sorumlu olduğuna vurgu yaparak, eli kanlı rejimi cezalandırma ve bu rejimle Suriye meselesinde askeri ve güvenlik alanlarında işbirliği yapma meselesini yeniden gözden geçirme kararı aldığını belirtiyor.

Bu arada siyonist rejim üst düzey yetkililerinin Suriye’de askeri tecavüzlerini sürdürecekleri yönünde açıklamalarda bulunmaları, Moskova yönetiminin tepkisine neden olduğu gözleniyor. Bu doğrultuda, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail rejimini Suriye’de gerginlik çıkarma konusunda sert bir şekilde uyardı.

Kremlin sarayı sözcüsü Peskov açıklamasında, İsrailli pilotların Suriye hava sahasında Rusya’ya ait askeri keşif uçağının düşmesine yol açan kasıtlı uygulamaları karşılıksız bırakılmayacağını, Moskova yönetimi Rus askerleri korumak için daha fazla tedbirleri uygulayacağını vurguladı. Sözcü Peskov, siyonist rejimin bu tür uygulamaları Rusya ve İsrail arasındaki ilişkilere zarar verdiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de korsan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, siyonist başbakana açıkça korsan İsrail hava kuvvetleri Rus askeri keşif uçağının düşmesinden sorumlu olduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı da Suriye hava sahasında düşürülen Rus askeri keşif uçağının nasıl düşürüldüğü ile ilgili hazırladığı nihai raporunda, korsan İsrail elebaşıları tarafından Tel aviv rejimi Rus askeri keşif uçağının düşürülme olayında eli bulunmadığı yönündeki açıklamaları mesnetsiz olduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov olayla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: Elde edilen bilgiler bir kez daha Rus askeri keşif uçağının düşürülme olayından İsrail hava kuvvetleri ve komutanları sorumlu olduğunu ispat etmiştir. Rusya’nın Hamimim hava üssüne yerleştirdiği S-400 füze savunma sistemleri monitörlerine yansıyan görüntüler Rus askeri keşif uçağının düşürülme olayından tamamen İsrail sorumlu olduğunu ortaya koymuştur.

Şimdi ise Rusya yönetimi korsan İsrail hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Suriye hava sahasında operasyon yapmaları yolunda ciddi kısıtlamaları uygulamak ve Suriye hava savunma gücünü takviye etmek için bazı ciddi adımlar atmaya başladığı gözleniyor. Bu doğrultuda Rusya yönetiminin Suriye hava sahasında Rus askeri keşif uçağının düşürülmesine gösterdiği sert tepki şimdiye kadar İsrail savaş uçaklarının Suriye hava sahasına girmelerini kısıtladığı belirtiliyor.

Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca Rusya lideri Vladimir Putin’in talimatı üzerine Suriye hava savunmasını S-300 füze savunma sistemleri ile donatacaklarını duyurdu. Aslında bu haber, eli kanlı korsan İsrail rejimi ve bu rejimin hava kuvvetleri için çok kötü bir haberde, nitekim Tel aviv elebaşıları hemen bu habere tepki gösterdi.

Siyonist rejim savaş Bakanı Avigdor Liberman bu habere gösterdiği tepkide şu ifadelere yer verdi: Rusya yönetiminin Suriye ordusuna S-300 füze savunma sistemleri verme ihtimali konusunda en önemli mesele, bu silahların İsrail’e karşı kullanılmamasıdır. Eğer onlar bu silahları bize karşı kullanacak olursa, biz de onlara misillemede bulunuruz.

Bu açıklamalar ve karşılıklı uyarılar, Rusya ile İsrail arasındaki ilişkilerin kötüye gitmeye başladığını gösteriyor. Ancak korsan İsrail’in tehditlerine rağmen Moskova yönetimi İsrail ordusunu S-300 füze savunma sistemleri ile donatmakta kararlı görünüyor. Kuşkusuz Rusya’nın Suriye’ye S-300 füze savunma sistemleri vermesi Tel aviv açısından çok olumsuz bir gelişmedir ve İsrail hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Suriye’ye yönelik operasyonlarına ciddi kısıtlama getirir.

Gerçekte korsan İsrail kesinlikle Suriye hava savunmasının takviye edilmesine karşıdır, zira bu durumda ele kanlı rejimin Suriye’ye karşı füze saldırıları ve hava operasyonları ciddi ölçüde engellenmiş olacaktır.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun