Filistinlilerin Amerika’yı Lahey’e Şikayeti

  • GİRİŞ30.09.2018 09:52:57
  • GÜNCELLEME30.09.2018 09:52:57
Filistinlilerin Amerika’yı Lahey’e Şikayeti

Rasthaber - Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı’nın belirttiğine göre Filistin özerk teşkilatı, Amerika’nın birkaç ay önce büyükelçiliğini Tel Aviv’den işgal edilen Kudüs kentine taşıması nedeni ile Amerika’ya karşı Lahey mahkemesine dava açtı.

Bundan bir süre önce Filistin özerk teşkilatı dışişleri bakanı Amerika’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması nedeni ile Washington’u şikayet amacı ile Lahey’e dilekçesi gönderdiklerini ve başvuruda bulunduklarını duyurdu.

Filistin özerk teşkilatı başkanı Mahmut Abbas’ın BM genel kurulunda yaptığı konuşmada Amerika’yı büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Filistinlilere yaptığı mali yardımları durdurma nedeni ile uluslararası anlaşmaları ihlal etmekle suçlamasından bir gün sonra, özerk teşkilatın Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı’na şikayette bulunduğu ilan edildi.

Lahey Adalet Divanının Cuma günü yayınladığı bildiriye göre Filistin özerk teşkilatı, Amerika’nın Kudüs'e Büyükelçiliği açmasının 18 Nisan 1961'de yapılan Viyana Anlaşması'na aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvuruda bulundu.

Bilindiği gibi Amerika uluslararası hukuku ihlal ederek büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs kentine taşıdı.

BM’nin yargı kurumlarından olan Uluslararası Adalet Divanı, BMGK tarafından destekleniyor ve BM üyeleri, Divanın kararlarını uygulamakla mükelleftirler. Buna rağmen BMGK daimi üyelerinden olan Amerika bizzat Lahey Adalet Divanı mahkemesinin kararını uygulamayan ülkelerden biridir.

Amerika Kudüs ile ilgili komplolarını uygularken, BM 1947 yılında Filistin’in bölüştürülmesi için 1947 yılına yani Siyonist rejimin kurulmasından bir yıl önce onayladığı kararla, Kudüs kenti “uluslararası kent” statüsü kazandı, böylece çeşitli gruplar tarafından bu kentle ilgili her türlü tek yanlı girişi yasaklandı.

29 kasım 1947 tarihinde BM genel kurulunca onaylanan 181 sayılı karar uyarınca Beyt-ül Mukaddes bölgesi uluslararası denetime alındı ve bölge ile ilgili alınacak kararların referandum ile belirlenmesi kararlaştırıldı.

Bu yüzden Siyonistlerin bu bölgede ister doğu ister batı Kudüs bölgesindeki varlığı, işgal sayılıyor ve Amerika’nın, kendi büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma konusunda işgalci İsrail rejimi ile birlikteliği, uluslararası konvansiyonların açıkça ihlali sayılıyor.

Siyonist rejim 1948 yılında Kudüs kentinin batı bölümünü işgal etti ve 1967 yılında Araplar ile 6 günlük savaş sırasında ise kentin doğu kısmını da işgal ederek o tarihten itibaren bu kenti tamamen işgalinde bulunduruyor.

Fakat BM 1967 yılında 242, 1973 yılında 338, 1979 yılında 446, 1979 yılında 452, 1980 yılında 465, 476 ve 478, 2002 yılında 1397, 2003 yılında 1515, 2008 yılında 1850 ve nihayetinde 2016 yılında 2334 sayılı kararları ile Siyonist rejim israil’in Filistin’in çeşitli bölgeleri ve özellikle Kudüs işgalciliğine karşı muhalefetini ilan etti.

Söz konusu bildiriler ve özellikle BMGK 478 bildirisinde tüm ülkelerden Kudüs kentinde elçilik ve konsolosluk gibi diplomatik temsilcilikler  açmaktan kaçınmaları, BMGK kararlarına bağlı kalarak onlara aykırı girişimde bulunulmaması isteniyor.

Tabi ki Amerika elçiliğinin Kudüs kentine taşınması, tüm bu kararların ihlali ve Amerika’nın dünya toplumundaki tek yanlılığının devamı sayılıyor.

Amerika elçiliğinin Kudüs kentine taşınması, bu kenti işgal altında bir şehir olarak tanıyan tüm anlaşma ve bildirilerin ihlali sayılıyor. İşgal altındaki tüm şehirler 4. Cenevre konvansiyonu uyarınca özel statüye sahiptirler bu yüzden onlarda hiçbir değişiklik yapılamaz.

Bu şartlarda uluslararası toplumun Amerika’nın tek yanlı kararları ve Siyonist rejimin yayılmacı girişimlerine karşı kesin kararlar alması, Filistinlilerin haklarını tekrar vurgulayarak Siyonist rejim ve Amerika’nın Filistin bölgelerinde ve özellikle Kudüs’te yayılmacı siyasetlerine son vererek, Filistinlilerin haklarının daha fazla çiğnenmesine müsaade etmemeleri gerekiyor./

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun