Bin Salman’ın Kuveyt’ten Eli Boş Dönmesi

  • GİRİŞ03.10.2018 09:26:28
  • GÜNCELLEME03.10.2018 09:26:28
Bin Salman’ın Kuveyt’ten Eli Boş Dönmesi

Rasthaber - Haber kaynaklarının belirttiğine göre Arabistan veliahdı Muhammed bin Salman’ın Kuveyt’e yaptığı ziyaret sadece 4 saat sürdü ve veliaht prens Kuveyt’ten Riyad’a eli boş döndü.

 Muhammed bin Salman’ın Kuveyt ziyareti bir gün ertelenme ile Pazar günü gerçekleşti. Fakat çok kısa süren bu görüşmenin sonuçsuz kalmasının nedenini Suudi veliahdın Kuveyt hükümetinden beklentileri ve onun psikolojik özelliklerinde aramak gerekir.

Muhammed bin Salman’ın psikolojik açından iki karaktere sahip olduğu söylenebilir. Kendisi Amerika hükümeti ve şahsiyetleri karşısında tam teslimiyet içinde aşağılanmışken, özellikle Fars Körfezi ülkeleri olmak üzere daha küçük yönetimlere karşı tepeden bakıyor.

Tabi ki bu tarz yaklaşım Suudi Arabistan ve Katar arasında son 15 ayda yaşanan gelişmelerde etkili oldu.

Haber kaynaklarının belirttiğine göre Suudi veliaht Kuveyt ziyareti sırasında da Kuveytli yetkililere aynı şekilde yaklaşarak kibir ve emir verme tarzı, Kuveyt emirinin tepkisi ile karşılaşarak Muhammed bin Salman ile her türlü görüşmenin son bulması emrini verdi.

Diğer bir konu ise Muhammed bin Salman’ın Kuveytli yetkililerden beklentileridir. Kuveyt ve Arabistan ilişkileri sınır anlaşmazlıkları ve özellikle petrol havzaların bulunduğu sınırlardaki ihtilaflara şahit olmaktadır. Suudi veliaht Kuveyt ziyaretinde bu ihtilafların Arabistan lehine son bulmasını istedi. Veliaht prens kendi sultacı görüşü doğrultusunda tarafsız bölgelerin Arabistan’a ilhak edilmesi ve ya Kuveyt’in 20 milyar dinar cezalandırılmasını istedi, fakat bu talepler Kuveyt yönetimi tarafından kabul edilmezken onların bu taleplerden öfkelenmesine ve ziyaretin derhal sonlandırılmasına emir vermelerine sebep oldu.

Bir diğer konu ise veliaht prensin Amerika başkanı Trump’ın petrol üretimi ve ihracatını arttırma talebini gerçekleştirmekti. Suudi prens Kuveyt ziyaretinde Kuveyt’in petrol üretimini arttırma talebi Kuveytli yetkililerce reddedildi.

Arabistanlı araştırmacı Fuad İbrahim “ Muhammed bin Salman’ın Amerika başkanı Trump’a hizmet amacı ve petrol üretimini arttırma talebi ile Kuveyt’e gittiğini, fakat eli boş döndüğünü, zira Kuveyt’in Suudi veliahdın bu bağlamdaki şartlarını kabul etmediğini” belirterek “ bu yüzden 2 gün sürmesi beklenen ziyaretin 2 saatten az sürdüğünü belirtti.

Arabistan veliahdının Kuveyt’e yaptığı başarısız ziyareti, Kuveyt veliahdının kendisini havaalanına kadar uğurlamaması ve bu görevin dışişleri bakanı tarafından yapılması, Suudi veliahdın bölgedeki başarısız siyasetlerinin en önemli yenilgilerinden biridir. Muhammed bin Salman Arabistan kraliyet tahtına göz dikmiştir fakat birçok kanıt, onun sadece Arabistan’da değil, Ortadoğu ve diğer Arap liderler arasında sağlam bir konuma sahip olmadığını gösteriyor.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun