Irak’ta Güç Halkalarının Tamamlanması

  • GİRİŞ04.10.2018 10:06:03
  • GÜNCELLEME04.10.2018 10:06:03
Irak’ta Güç Halkalarının Tamamlanması

Rasthaber - Irak’ta nihayet cumhurbaşkanı ve başbakanın seçilmesi ve belirlenmesi ile birlikte Irak’ta güç halkaları tamamlandı.

Irak parlamentosu geçen günlerde Berhem Salih’i ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçti ve Salih de Adil Abdulmehdi’yi yeni başbakan olarak atadı. Daha önce de Muhammed el-Halbusi de parlamento yeni başkanı seçilmişti. Abdulmehdi, Celal Talabani döneminde Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı, Haydar el-İbadi döneminde ise Petrol Bakanlığı görevi üstelenmişti.

Normal şartlarda Pazartesi günü yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi, en büyük iki Kürt blok olan Kürt Yurtseverler Birliği-KYB ve Mesud Barzani'nin Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Salı’ya ertelenmişti. İlk turda hiçbir adayın üçte iki çoğunluk elde edemediği oylamada ikinci tura geçilmesiyle birlikte Salih, KDP'nin adayı Fuad Hüseyin'i açık farkla geride bıraktı.

301 milletvekilinin katıldığı oylamada Berhem Salih 156 oy alırken, en yakın rakibi Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi'nin adayı (KDP) Fuat Hüseyin 89 oy aldı.

2003 yılında Irak’ta siyasi partiler arasında varılan anlaşma uyarınca cumhurbaşkanı Kürt adaylardan, meclis başkanı ehli sünnet adayları ve başbakan da şia adaylardan görev alıyor.

Irak’ta cumhurbaşkanın seçilmesi, yeni hükümetin kurulmasında ilk adım sayılıyor. Buna göre Berhem Salih ilk adımda Adil Abdulmehdi’yi başbakan olarak tanıttı; böylece Abdulmehdi de bir ay içinde Irak’ın yeni kabinesini kurmakla görevlendirildi.

Irak’ta Berhem Salih’in cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin önemi ise onun Irak ulusal çıkarlarını ırk çıkarlarına tercih etmesidir. Irak Yurtsever Birliği tarafından aday gösterilerek cumhurbaşkanı seçilen Berhem Salih Irak Kürdistan bağımsızlığı referandumuna da karşı muhalefet ederek Irak toprak bütünlüğünün korunmasını istemişti.

Berhem Salih önceki gün cumhurbaşkanı adayı olarak tanıtılması ardından yaptığı açıklamada, Irak’ın vahdet ve bağımsızlığını koruyacağını belirterek, tek bir grup veya akımın değil, tüm Irak’ın cumhurbaşkanı olduğunu vurguladı. Bu yüzden Berhem Salih’in yeni Irak cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin en önemli mesajlarından birinin bu ülkede ayrılıkçılığın yenilgisi olduğu söylenebilir.

Berhem Salih’in cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin bir diğer önemli tarafı, onun ülkedeki Araplarla iyi ilişkileri olmasıdır, tabi ki parlamentoda 219 oy alması ise bunun göstergesidir. Berhem Salih Kürt tanınmış diğer şahsiyetlere rağmen, Kürt haklarının “zayıf Irak’ta” değil “güçlü Irak’ta” temin edildiğini düşünüyor.

Bu arada Adil Abdulmehdi’nin yeni başbakan olarak seçilmesi de İslam mezhepleri arasında ihtilaf oluşturmak isteyen ve Irak’ta Haşdişabi güçlerine karşı olan bir başbakanın atanmasını isteyen dış baskılara karşı önemli bir mesaj taşıyor. Adil Abdulmehdi Şii grupların koalisyonu ve Fetih ile Saerun tarafından kurulan “parlamenter daha büyük fraksiyonu” tarafından aday gösterildi.

Gerçi Irak’ta parlamento başkanı, cumhurbaşkanı ve başbakan seçilerek güç halkasının 3’ü tamamlanarak mayıs ayında yapılan seçimler sonucu oluşan çıkmaz aşıldı fakat başta Amerika olmak üzere dış güçlerin Irak’ta müdahaleleri son bulmamıştır.

Amerika şimdi de Adil Abdulmehdi’ye baskı yaparak yeni kabinede müdahale etmeye çalışacaktır. Nitekim geçen hafta Amerika’da cumhuriyetçi Florida senatörü Marco Rubio Amerika’nın Irak gelişmeleri ile ilgili kabinede petrol bakanın seçilmesinde müdahale etmesini istedi.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun